Anul 2019 nu-l mai găsește pe Isărescu în funcția de guvernator al BNR!
Anul 2019 nu-l mai găsește pe Isărescu în funcția de guvernator al BNR!
Luni, 7 mai 2018, Mugur Isărescu, guvernatorul BNR, a anunțat prin intermediul unei conferințe de presă că nu va mai fi în această funcție și în anul următor, atunci când îi va expira mandatul său.
Mugur Isărescu a precizat că la vârsta de 70 de ani deja nu mai este cazul ca el să rămână în funcția de guvernator al BNR și că a venit timpul să renunțe. Reamintim faptul că Isărescu a ocupat fără nici o întrerupere funcţia de guvernator al Băncii Naţionale a României din anul 1990 și până în prezent.
Se încheie astfel unul dintre cele mai longevive mandate de guvernator ale Băncii Naţionale a României, iar ochii presei de specialitate și a mediului economic sunt ațintiți cu interes sporit către noii aspiranți către această funcție.
23 August 1944 - O notă secretă transmisă din Sibiu arată "starea de spirit a…
În inima Munților Apuseni, în Câmpeni, târgul din 23 august 1909 s-a transformat într-o pagină…
Pe 22 august 1907, la Beiuş, alegerea patriotului memorandist, preotul Vasile Lucaciu ca delegat în…
La 21 august 1723 (stil vechi) / 1 septembrie 1723 (stil nou), la Dmitrovka, în…
Pe 20 Agust 1912 la Odărău (azi Odoreu), Satu Mare, solgăbiraul ungur împrăștie cu jandarmii…
Pe 20 august 1907 pãrintele Lazăr Iernea a fost amendat cu 100 coroane pentru cã a…
Leave a Comment