Și Republica Moldova are un ficus pe post de președinte! Dodon a fost folosit pe post de planta ornamentală de o televiziune din Rusia

Și Republica Moldova are un ficus pe post de președinte! Dodon a fost folosit pe post de planta ornamentală de o televiziune din Rusia

Nu doar România se poate lăuda cu un ficus pe post de președinte, nebăgat în seamă de liderii marilor puteri, ci același lucru îl poate face și Republica Moldova.

La Sankt Petersburg, președintele unui stat eșuat, Igor Dodon, a avut parte probabil de cele mai penibile momente din întreaga sa viață. Ajuns nu se știe încă în ce condiții într-o emisiune de la o televiziune din Rusia împreună cu președintele Dumei de Stat a Rusiei, Dodon a dat senzația de piesă de decor, amplasată pentru a umple într-un mod eficient și ergonomic întreg cadrul pentru filmare.

În vreme ce emisiunea se desfășura deja, fără ca măcar Igor Dodon să fie introdus și prezentat așa cum se obișnuiește la începutul oricărei emisiuni, președintele Republicii Moldova avea misiunea de decor, vizibil stânjenit de situația în care se regăsea în studioul televiziunii din Rusia.

Și Republica Moldova are un ficus pe post de președinte! Dodon a fost folosit pe post de planta ornamentală de o televiziune din Rusia, Foto: facebook.com/ProUnire

Timp de aproape zece minute, jurnalista rusă a fost profund preocupată să afle detalii interesante de la președintele Dumei de Stat a Rusiei cu privire la vizita lui  Emmanuel Macron, sau participarea unui  înalt demnitar chinez la forumul economic din Sankt Petersburg, stând întregul moment cu spatele la Igor Dodon, care se făcuse roșu la față ca un gogoșar.

Și Republica Moldova are un ficus pe post de președinte! Dodon a fost folosit pe post de planta ornamentală de o televiziune din Rusia, Foto: facebook.com/ProUnire

PS: Acesta este un pamflet si trebuie privit ca atare

Vasile Morari / Glasul Moldovei

Morari Vasile

Leave a Comment

Recent Posts

16-17 septembrie 1940 – Jertfa românilor de la Halmășd, Sălaj. Până şi un nou născut de doar 5 luni!

Istoria noastră națională este presărată cu lacrimi, sânge și jertfe, dar și cu dârzenie și…

2 ore ago

16 septembrie 1940 – Jertfa martirică a familiei Boldea de la Brețcu, Covasna

Ziua de 16 septembrie 1940 rămâne înscrisă cu sânge în istoria satului Brețcu, județul Covasna,…

2 ore ago

Masacrul de la Cerișa – 15-16 septembrie 1940, O rană adâncă în trupul neamului românesc

În zorii negri ai zilei de 15 septembrie 1940, satul românesc Cerișa, din județul Sălaj,…

2 zile ago

15 septembrie 1944 – Jertfa de la Sărmașu, rana vie a neamului românesc

Ziua de 15 septembrie 1944 rămâne înscrisă cu sânge și lacrimi în istoria neamului românesc…

2 zile ago

Comemorare Radu Ciuceanu – 12 septembrie 2025

Au trecut trei ani de la ziua în care l-am pierdut pe Profesorul martir Radu…

2 zile ago

Clujul însângerat: jertfa românilor din noaptea de 14-15 septembrie 1940

În toamna neagră a anului 1940, Clujul, inima Ardealului, a fost martor al unor atrocități…

2 zile ago