Categories: Pamflet

Lacrimi de crocodil din partea Monicăi Macovei: Președintele a fost scos din joc, a devenit o “ștampilă”

Lacrimi de crocodil din partea Monicăi Macovei: Președintele a fost scos din joc, a devenit o “ștampilă”

Cu toate că nu i s-a întâmplat încă până acum nimic serios președintelui Klaus Iohannis, decât poate doar să i se fi năruit cam întreaga șandrama intitulată “lupta anticorupție”, o construcție nefirească, despre care până și presa străină care o susținea pretinde acum că a fost una de inspirație stalinistă, cu grave încălcări ale Constituției și ale drepturilor omului, Monica Macovei deja îl plânge pe președintele României de parcă s-ar afla la priveghiul acestuia.

Mă rog, nu sunt în totalitate niște lacrimi sincere, mai curând niște lacrimi de crocodil, sau unele de ciudă din cauză că toată șandramaua construită sârguincios în aproximativ un deceniu și jumătate, pare a se duce dracului acum de tot, aidoma unui castel construit din cărți de joc în care și-au suflat mucii niște neica nimeni, niște profani în ceea ce privește asemenea construcții oculte.

“Decizia CCR de astăzi înseamnă că ministrul Justiției, un politician din partidul sau coaliția aflată la putere, va decide singur asupra carierei procurorilor șefi DNA, PG și DIICOT, subordonându-i politic.

Președintele este scos din joc, a devenit o “ștampilă”. Deși a fost votat de peste 6 milioane de oameni, astăzi președintele a fost subordonat deciziei unui ministru numit politic de o coaliție care a primit cca. 3,6 milioane de voturi.”, a spus Monica Macovei potrivit digi24.ro

Cum în societatea modernă ștampilele nu prea mai sunt folosite deloc, oare vrea Monica Macovei să ne sugereze că președintele Klaus Iohannis a devenit brusc inutil, o relicvă a trecutului, una nefolositoare societății actuale?

PS: Acesta este un pamflet si trebuie privit ca atare

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

9 Septembrie 1940 –  A fost omorât soțul femeii Ciglezan Floarea de soldații unguri, în Comuna Bălan, județul Sălaj

Jertfa din Bălan – 9 Septembrie 1940 În istoria neamului românesc sunt zile care dor…

59 de minute ago

9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj, o rană a istoriei românești care nu trebuie uitată

9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj O rană a istoriei românești care nu trebuie uitată…

2 ore ago

9 Septembrie 1940 – Masacrul de la Trăznea, Ziua în care pământul românesc a sângerat

Masacrul de la Trăznea, 9 Septembrie 1940: Ziua în care pământul românesc a sângerat Ziua…

6 ore ago

8 septembrie 1940 – Masacrul de la Ciumărna, Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței naționale

Masacrul de la Ciumărna – 8 septembrie 1940 Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței…

9 ore ago

Partidul Glasul Neamului solicită demisia ministrului educației, Daniel David

COMUNICAT DE PRESĂ Cerem demisia de urgență a Ministrului Educației, Daniel David! Națiunea română se…

20 de ore ago