Categories: USR

Se dezintegrează USR-ul? Foarte curând, USR ar putea deveni partid neparlamentar!

Se dezintegrează USR-ul? Foarte curând, USR ar putea deveni partid neparlamentar!

Willy Schuster este al doilea membru al USR care demisionează din această formațiune politică din cauza presiunilor la care sunt supuși membrii care apără valorile conservatoare. După ce a susținut deschis referendumul pentru căsătorie, Willy Schuster a intrat în conflict cu aripa ultra-progresistă a celor din USR, ajungând chiar să fie insultat de către unii dintre simpatizanții USR / Rezist & comp.

După ce deputatul Matei Dobrovie și-a anunțat demisia din USR, iată că din urma sa vin și alți membri din acest partid care îi urmează exemplul și renunță la colaborarea cu USR. Dintr-un partid care se erija în apărătorul diversității, într-un partid reformator, USR se dovedește a fi în schimb exact pe dos, o adunătură de bolșevici rozalii.

Se dezintegrează USR-ul? Foarte curând, USR ar putea deveni partid neparlamentar!

Dacă o tot ține în acest ritm, USR-ul are șanse crescute ca în curând să devină partid neparlamentar în România, și să calce tot mai adânc pe urmele PNȚCD care a dispărut de pe scena politică românească și a rămas într-un con de umbră. Totalitarismul neobolșevic din USR descurajează încă din start și potențialii noi oameni care ar dori să intre în politică, astfel că USR-iștilor le este tot mai greu să recruteze forțe proaspete în partid.

Se dezintegrează USR-ul? Foarte curând, USR ar putea deveni partid neparlamentar!

Demisii răsunătoare în USR! USR, partid în disoluție?

De departe cel mai cunoscut caz, este demisia lui Nicușor Dan, cel care a părăsit corabia când a văzut că formațiunea devine un portdrapel al neomarxismului și un dușman declarat al valorilor conservatoare, printre dușmanii de moarte ai USR-ului aflându-se pe primul loc creștinismul / ortodoxia și familia tradițională.

Printre cei cu vederi conservatoare din USR, deputatul Matei Dobrovie a fost mai mereu o voce disonantă față de restul neobolșevicilor din partid. Asta i-a și adus în cele din urmă demisia din USR, după numeroase presiuni și contre cu bolșevicii rozalii din USR.

Se dezintegrează USR-ul? Foarte curând, USR ar putea deveni partid neparlamentar!

La această listă de nume a demisonarilor din USR se adaugă și alți membri ale căror demisii au creat vâlvă la vremea respectivă:

  1. deputatul USR Manuel Costescu a demisionat pretextând că vrea să petreacă mai mult timp cu familia,

  2. deputata  USR Oana Bizgan-Gayral a demisionat sub pretextul unor motive personale,

  3. Daniel Doboș a demisionat din cauza trecutului să tenebros,

  4. actorul Bogdan Rădulescu a demisionat din USR după un scandal legat de jignirea Bisericii Ortodoxe și a credincioșilor ortodocși,

  5. deputatul USR Adrian Dohotaru a demisionat fiindcă era nemulțumit de agenda de stânga a partidului

  6. Willy Schuster a demisionat din cauza că a intrat în conflict de opinii cu aripa ultra-progresistă din USR

  7. deputatul USR Matei Dobrovie a demisionat din cauza divergenșelor legate de referendumul pentru căsătorie / familie

  8. Nicușor Dan a demisionat din cauză că USR-ul a setat ca prioritate pe agenda sa distrugerea familiei tradiționale

  9. dramaturg tulcean, Stefan Caraman, și-a dat demisia din USR fără să specifice vreun motiv

  10. Florian Pompieru, șeful filialei USR Urziceni, a demisionat din cauza atitudinii șefilor din USR cu privire la scandalul legat semnăturile false din timpul campaniei #farapenali

  11. Elek Levente și-a dat demisia de la șefia USR Cluj din cauza unui conflict intern din partid

  12. Dragoș Ioan Coste, membru al filialei USR Ilfov, a demisionat din USR din cauza unei postări de pe Facebook

și lista ar putea continua, pentru că în interiorul USR-ului mocnește deja o revoltă tăcută.

Se dezintegrează USR-ul? Foarte curând, USR ar putea deveni partid neparlamentar!

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

2 octombrie 1602 – Moartea lui Stroe Buzescu, “Cavalerul” de la Teișani și Jertfa pentru Țară

Istoria neamului românesc este presărată cu figuri de eroi care, prin sabia și credința lor,…

5 ore ago

2 octombrie: Sfântul Sfinţit Mucenic Ciprian; Sfânta Muceniţă Iustina fecioara

de: Pr. Ştefan Sfarghie – Ziarul Lumina Sfântul Sfinţit Mucenic Ciprian a trăit pe vremea împăratului Diocleţian (284-305)…

6 ore ago

29 septembrie 1944 – Jertfa românilor din Tărian, județul Bihor

Istoria neamului nostru e plină de momente de cumpănă, în care românii ardeleni au plătit…

3 zile ago

28 Septembrie 1940 – Calvarul românilor expulzați din Nord-Vestul Ardealului

Ziua de 28 septembrie 1940 rămâne înscrisă cu litere negre în istoria românilor din nord-vestul…

3 zile ago

28 septembrie 1882 – Nașterea lui Vasile Pârvan, cel care a ridicat arheologia și istoriografia noastră la rang de demnitate națională

La 28 septembrie 1882 se năștea la Huruiești în județul Bacău, Vasile Pârvan, istoric, arheolog,…

4 zile ago