Categories: Știri

Iohannis a cedat! Magistrații “cu bube” vor putea fi revocați mult mai ușor!

Iohannis a cedat! Magistrații “cu bube” vor putea fi revocați mult mai ușor!

Președintele României, Klaus Iohannis, a semnat vineri, 12 octombrie a.c., decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea și completarea Legii nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor.

Abuzurile și neregulile din sistemul de justiție vor putea fi remediate mult mai ușor și mai repede de acum încolo după ce a fost promulgată Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor.

Cu toate acestea, președintele Klaus Iohannis afirmă că “modificările aduse cadrului legal existent în materie judiciară reprezintă un regres pentru democrația din România, pericol semnalat și de partenerii noștri europeni, de Comisia Europeană și de GRECO.”

“Președintele României a avertizat, în repetate rânduri, că o serie de modificări aduse Legii nr. 303/2004, precum noile condiții de pensionare ale magistraților, modalitățile de numire sau revocare a procurorilor cu funcții de conducere și extinderea prerogativelor ministrului justiției, relativizarea unor standarde profesionale, introducerea unor criterii subiective – exclusive ori determinante în evaluarea magistraților -, slăbirea independenței procurorilor în realizarea rolului lor constituțional, modificarea condițiilor de răspundere a magistraților, au un impact negativ direct asupra actului de justiție și asupra calității acestuia.”, se arată în comunicatul de presă al administrației prezidențiale

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în Dobrogea

Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în…

o zi ago

27 Noiembrie 1919 – Organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad, ce are denumirea de IME (Iredentista Magyar Egyesulet)

La 27 Noiembrie 1919 organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad,…

o zi ago

Un an de represiune (2). TÂNCĂBEȘTI. O tradiție memorială inofensivă de 30 de ani. Documente inedite din ultimele 3 decenii

NOTA AUTORULUI: Imaginile au caracter strict documentar și istoric. Scopul publicării lor și a acestui…

2 zile ago

Un an de represiune (1). TÂNCĂBEȘTI. Pe marginea unei diversiuni politico-mediatice cu implicații judiciare

de Florin Dobrescu Se împlinește un an de la un imens scandal mediatic și politic, cu…

3 zile ago

Organizația Municipală Brad a Partidului Glasul Neamului, o nouă flacără a demnității românești în inima Hunedoarei

Într-o vreme în care România are nevoie mai mult ca oricând de vocea limpede a…

3 zile ago