Avocații din Rouen, un oraș din Franța, și-au aruncat cărțile de drept în semn de protest față de sistemul corupt pro-UE, susținând că refuză să-și mai pună la dispoziția acestui sistem experiența profesională și cunoștințele de specialitate. În vreme ce României i-au fost refuzate ani la rând diverse oportunități la nivel european sub pretextul odiosului MCV, avocații din Franța reclamă tocmai corupția sistemului UE?
Avem așadar o nouă diferență substanțială între protestele din Franța și cele din România: în timp ce în România se iese în stradă pentru a apăra și susține abuzurile și corupția din sistemul de justiție, în Franța se protestează împotriva corupției sistemului pro-UE. Corupția UE? Păi și atunci ce le dă dreptul de a impune României acel odios mecanism cunoscut sub numele de MCV?
“Trăiască Franța! : Avocații din Franța (Rouen) își aruncă cărțile de drept pe jos. Avocații refuză să mai deservească sistemul corupt pro-UE, considerându-l ilegitim”, scrie Peter Fothergill într-o postare pe facebook
Un morman de cărți de drept s-a strâns la Rouen în timpul unui protest al avocaților din localitate îndreptat împotriva sistemului corupt pro-UE. Pentru avocați, cărțile de drept reprezintă aproape ceea ce reprezintă bibliile pentru preoți. Ca să ajungă să le arunce în stradă, cei care au studiat dreptul trebuie să aibă motive întemeiate pentru a face asta.
De ce pensionarea personalului didactic mai devreme de 65 de ani? Acum, aproximativ 8 ani, ceream…
Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…
La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…
15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…
La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…
21 Iunie 1849 – Avram Iancu și demnitatea unei națiuni care nu a îngenuncheat La…
Leave a Comment