Categories: Societate

Părintele Calistrat de la Mănăstirea Vlădiceni din Iaşi: “Așezi în funcție mediocritatea la vârf, ca să distrugă totul de sus până jos”

“CÂND OAMENII DE NIMIC SE RIDICĂ SUS NELEGIUIȚII MIȘUNĂ PRETUTINDENI”(Psalmul11,vers.8)

Invitat în studioul celor de la publicația Bună Ziua Iași (bzi.ro), părintele Calistrat a împărtășit câteva dintre gândurile și considerațiile sale în legătura cu situația actuală din țară.

“Așezi în funcție mediocritatea la vârf, ca să distrugă totul de sus până jos, vorba aceea: după mine poate să bată vântul!
În toate funcţiile mari ale statului, începând de sus în jos, găsim tot felul de mici materii cenuşii incompetente.
Și măcar dacă s-ar pune acolo şi-ar strânge sub ei o echipă de oameni buni, să facă ceva util țării.
Dar pun mai slabi ca ei, căci se simt ei ameninţaţi şi atunci creează haos în haos cădere din cădere, cădere peste cădere, prăbuşire peste prăbuşire.

(…) Pui mediocritatea la vârf, ca să distrugă totul până jos. Abia ăla este egoismul, sadismul, sadismul ăla bolnav: după mine poate să bată vântul!
Are patriarhul Pavle al Serbiei (n.r.  Patriarhul Pavle al Serbiei ) o vorbă extraordinar de înţeleaptă şi spune aşa:

“Când te naşti toţi se bucură în jurul tău, și tu singur plângi, plângi pentru că intri într-o lume a durerii… Dar încearcă să faci din lumea aceasta a durerii o lume, care atunci când vei muri, să plângă toţi după tine, …. şi atunci ai fost om! … Adică să lași ceva în urmă!”” , a spus părintele Calistrat

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

10 Septembrie 1872 – Comunicat de presă PGN: Comemorarea morții lui Avram Iancu

COMUNICAT DE PRESĂ                                                                         0002/IS/PGN/10.09.2025 10 Septembrie 1872 – Comemorarea morții lui Avram Iancu Astăzi, 10…

6 ore ago

9 Septembrie 1940 –  A fost omorât soțul femeii Ciglezan Floarea de soldații unguri, în Comuna Bălan, județul Sălaj

Jertfa din Bălan – 9 Septembrie 1940 În istoria neamului românesc sunt zile care dor…

o zi ago

9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj, o rană a istoriei românești care nu trebuie uitată

9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj O rană a istoriei românești care nu trebuie uitată…

o zi ago

9 Septembrie 1940 – Masacrul de la Trăznea, Ziua în care pământul românesc a sângerat

Masacrul de la Trăznea, 9 Septembrie 1940: Ziua în care pământul românesc a sângerat Ziua…

o zi ago

8 septembrie 1940 – Masacrul de la Ciumărna, Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței naționale

Masacrul de la Ciumărna – 8 septembrie 1940 Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței…

o zi ago