Candidatul independent la alegerile europarlamentare George Simion cere sancționarea Primăriei Popești-Leordeni pentru dezastrul ecologic produs în localitate. Unicul proiect verde din Popești-Leordeni, realizat de mii de copii și adulți voluntari pe o suprafață de teren de 3 ha, a fost distrus. Simion își asumă lupta pentru o Românie verde și spune că autoritățile locale au permis distrugerea ,,Pădurii Cercetașilor’’ și transformarea acesteia într-o groapă de gunoi, ceea ce reprezintă un abuz asupra mediului, care trebuie oprit.
„Împăduririle trebuie susținute, ca inițiative civicen care dau rezultate, iar zonele împădurite prin eforturi mari trebuie protejate apoi de autoritățile locale și naționale. Cer sancționarea primăriei din Popești-Leordeni pentru nenorocirea care s-a abătut asupra proiectului ,,Pădurea Cercetașilor’’. Munca a mii de voluntari a fost distrusă de autoritățile locale, iar unicul proiect verde din Popești-Leordeni a fost transformat într-un dezastru ecologic”, a declarat Simion.
Sute de arbuști dintr-o pădure plantată toamna trecută de copii, în comuna Popești-Leordeni, în cadrul proiectului „Plantăm fapte bune în Pădurea Cercetașilor”, au fost distruși. Pe o porțiune de la margine s-a intrat cu buldozerul, iar alte câteva sute de puieți au fost tăiați cu foarfeca.
George Simion este autorul mesajului „Basarabia e România”. Candidează independent la alegerile europarlamentare deoarece consideră că toate partidele politice s-au compromis și românii nu se mai simt reprezentați de nicio formațiune.
Frumoși călătoriîntre stele și ploivom fi.Neluați în seamă ca frunza de toamnă.Frumoși călători între cer…
În ziua sfântă de 1 Decembrie, când întreaga suflare românească își îndreaptă gândul către împlinirea…
de Florin Dobrescu Mă numesc Florin Dobrescu și anunț public faptul că, în dimineața zilei…
Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în…
La 27 Noiembrie 1919 organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad,…
NOTA AUTORULUI: Imaginile au caracter strict documentar și istoric. Scopul publicării lor și a acestui…
Leave a Comment