Partidul Acțiunea Democratică are un nou Prim Vice-Președinte: Viorel Savva se alătură conducerii PAD.
Cunoscutul avocat Viorel Savva a fost ales în functia de Prim-Vicepreședinte al Partidului Acțiunea Democratică. Numirea a fost propusă de catre liderul PAD, Mihai Godea si a fost votată în unanimitate către Consiliul Politic Național al partidului.
Alături de Viorel Savva, la Partidul Acțiunea Democratică au aderat și o echipă de oameni de afaceri și activiști civici care sunt gata să se implice în activitățile de mobilizare a electoratului unionist și de protejare a identității românești basarabene. PAD va reveni cu detalii pe parcursul săptămânii următoare.
Cooptarea noilor membri se înscrie în efortul asumat al PAD de a consolida polul unionist si pro românesc din Republica Moldova.
Reamintim că, prin Rezoluția Congresului al II-lea Extraordinar, Partidul Acțiunea Democratică și-a asumat accelerarea Unirii cu România, crearea și consultarea publică a unei strategii de Re-Unire și promovarea fuzionării turor forțelor politice unioniste într-un singur partid.
Sursa: Serviciul de Presă
Partidul Acţiunea Democratică
La 10 septembrie 1848, în satul Nădab, județul Arad, astăzi parte a orașului Chișineu-Criș, s-a…
COMUNICAT DE PRESĂ 0002/IS/PGN/10.09.2025 10 Septembrie 1872 – Comemorarea morții lui Avram Iancu Astăzi, 10…
Jertfa din Bălan – 9 Septembrie 1940 În istoria neamului românesc sunt zile care dor…
9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj O rană a istoriei românești care nu trebuie uitată…
Masacrul de la Trăznea, 9 Septembrie 1940: Ziua în care pământul românesc a sângerat Ziua…
8 Septembrie 1944 – Jertfa de la Luduș, jud. Mureș Istoria neamului românesc este plină…
Leave a Comment