Liderul UDMR-iștilor, Kelemen Hunor, a anunțat că este gata să treacă de partea opoziției și să susțină moțiunea de cenzură. La rândul lor, după susținerea din partea celor de la USR, și liberalii anunță că vor susține candidatura lui Eckstein-Kovacs pentru funcția de avocat al poporului!
“UDMR trece de partea opoziției. Susține moțiunea de cenzură”, scrie napocanews.ro
După divorțul cu scântei de PSD, mai mult sau mai puțin regizat, UDMR se lasă repede curtată pe rând, ba de șturlubaticii de la USR, ba de proaspăt liberalii vopsiți din portocaliu pestilențial într-un galben revigorant.
“Partidul Naţional Liberal va susţine candidatura lui Peter Eckstein-Kovacs la funcţia de Avocat al Poporului”, scrie napocanews
Deși se lasă curtată de mai mulți pretendenți, UDMR nu renunță chiar așa de ușor la “textilă”, punând condiții celor care o vor urcată în patul lor.
“Liderul grupului UDMR din Senat, Cseke Attila, spune că Uniunea este deschisă la o discuție pe tema unei moțiuni de cenzură, dar că este important ca textul să facă referiri și la soluționarea problemelor comunității maghiare“, scrie digi24.ro
Cert este atât pentru românii care au votat cu USR, cât și pentru cei care au votat cu PNL, că ambele partide vor trăda interesele românilor și vor face orice le stă în putință pentru a se vârî în pat cu UDMR-ul.
PS: Acesta este un pamflet și trebuie privit ca atare
Frumoși călătoriîntre stele și ploivom fi.Neluați în seamă ca frunza de toamnă.Frumoși călători între cer…
În ziua sfântă de 1 Decembrie, când întreaga suflare românească își îndreaptă gândul către împlinirea…
de Florin Dobrescu Mă numesc Florin Dobrescu și anunț public faptul că, în dimineața zilei…
Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în…
La 27 Noiembrie 1919 organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad,…
NOTA AUTORULUI: Imaginile au caracter strict documentar și istoric. Scopul publicării lor și a acestui…
Leave a Comment