Invitație la lectură: "Întoarcerea la românism"
Recunoaștem din păcate că societatea românească de astăzi chiar are mare nevoie de o urgentă “întoarcere la românism”.
După trei decenii de spălare de creier, de mancurtizare, de desființare a reperelor identitare de ordin cultural, istoric, spiritual, etc, societatea românească a înghițit pe nemestecate tezele antinaționale ale multiculturalismului, ale “societății deschise”, ale progresismului, nebăgând de seamă că multe dintre aceste teze nu sunt de fapt altceva decât vechile ciorbe bolșevice, reîncălzite și prezentate acum sub ambalaje pompoase precum liberalismul, socialismul luminat internaționalist, neoconservatorismul, etc.
Nicoale Melinescu vine cu o carte manifest, intitulată “Întoarcerea la românism”, un adevărat îndemn de revenire la românism, o pledoarie pentru regenerarea românismului într-o lume actuală plină de antiromânism:
“Cred cu toată puterea minții și a sufletului că românismul aparține în totalitate și în profunzime capacității acestui popor de a se regenera, de a trăi dinamic și creativ, în bună pace cu cei de aproape și cu cei de departe chiar și în condițiile cele mai adverse ale lumii de azi. Cred, cu egală forță, că în dinamica devenirii sale, românismul nu este o stare accesata festivist și demagogic, nu este contra-ofensiva împotriva anti-românismului, ci este o filozofie fundamentală… “, se arată în descrierea cărții “Întoarcerea la românism”
Jertfa din Bălan – 9 Septembrie 1940 În istoria neamului românesc sunt zile care dor…
9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj O rană a istoriei românești care nu trebuie uitată…
Masacrul de la Trăznea, 9 Septembrie 1940: Ziua în care pământul românesc a sângerat Ziua…
8 Septembrie 1944 – Jertfa de la Luduș, jud. Mureș Istoria neamului românesc este plină…
Masacrul de la Ciumărna – 8 septembrie 1940 Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței…
COMUNICAT DE PRESĂ Cerem demisia de urgență a Ministrului Educației, Daniel David! Națiunea română se…
Leave a Comment