Unioniștii au rupt harta României Mari în două: marșuri la Alba Iulia și Chișinău

Ziua de 1 Decembrie a fost marcată de Platforma Unionistă Acțiunea 2012 prin două marșuri la Alba Iulia și Chișinău, sfârșitul celor două manifestații la care au participat sute de oameni a fost marcat de momentul în care au fost afișate câte o pânză de 10 metrii înălțime reprezentând fiecare jumătate de hartă a României Mari alăturii de mesajul „Un jurământ ne leagă/ Țara nu-i întreagă”

“Jumătate de României, asta este tot ce ne-a mai rămas la 101 ani de când înaintașii noștrii au împlinit visul de aur al tuturor românilor, pentru că jumătate de Românie am pierdut-o, ea se află acum în Basarabia, Bucovina de Nord, Diaspora și multe alte comunități românești unde se află românii ignorați sau neglijați de statul român care se luptă zi de zi pentru a-și păstra identitatea, limba și tradițiile. An de an nu vedem decât milioane de lei aruncați în concerte și mese populare prin care clasa politică de la București sărbătorește întregirea unei țări neîntregite. De ziua tuturor românilor vrem politici pentru românii de pretutindeni, nu ipocrizia politicienilor”, a declarat Ștefan Lupu, preşedintele Acţiunii 2012.

Cele două jumătăți de țară vor fi reunite cu ocazia zilei de 27 martie la Chișinău, atunci când ample manifestații vor avea loc pentru a marca ziua unirii Basarabiei cu România.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

10 Iulie 1773 – Raportul împăratului Iosif al II-lea menționa că multe familii de români au emigrat în Moldova sau Țara Românească

Raportul final al împăratului Iosif al II-lea privitor la călătoria sa în Transilvania, din perioada…

o zi ago

10 Iulie 1667 – document scris în limba maghiară veche care menționa că pe teritoriul Austriei de azi locuiau valahi

Mențiunea de la 10 iulie 1667, într-un document redactat în limba maghiară veche, este una…

o zi ago

10 Iulie 1466 – Încep lucrările la Mănăstirea Putna, ctitorie a lui Ştefan cel Mare

La 10 iulie 1466, au început lucrările de construcție la Mănăstirea Putna, una dintre cele…

o zi ago

9 Iulie 1907 – Era doar o femeie simplă, cu panglică-n păr. Dar era destul ca să cutremure frica imperiului

Incidentul petrecut la Brad, în 9 iulie 1907, în zi de târg, este o altă…

2 zile ago