Categories: AURGeorge Simion

George Simion: Românii trebuie să fie principalii beneficiari ai resurselor naturale de care care dispune România

Vrem ca resursele României sa apartina românilor! Vrem dreptate!

Românii trebuie să fie principalii beneficiari ai resurselor naturale de care care dispune România. De această părere este George Simion, ales vineri, la Iași, copreședinte al Alianței pentru Unirea Românilor (A.U.R.), în cadrul Congresului național al formațiunii.

„Aurul din Munții Carpați nu mai aparține românilor. Petrolul nu mai aparține românilor. Pădurile nu ne mai aparțin, sunt tăiate samavolnic de alții și în legătură cu care trebuie să interzicem exportul de lemn brut peste hotare. Gazele din Marea Neagră sunt ale românilor, chiar dacă ni le-au vândut, fără să știm, politicienii care ne-au condus. „Nicio casă fără gaze!” este unul dintre proiectele pe care le vom promova cu toată energia noastră, alături de eliminarea taxelor extrem de mari care se pun pe munca noastră. Aurul este al românilor și românii sunt cea mai de preț resursă. Vrem dreptate! Alianța pentru Unirea Românilor este despre dreptate”, a declarat George Simion, copreședinte A.U.R.

Fostul candidat la europarlamentare a precizat că Alianța pentru Unirea Românilor reprezintă o platformă pentru toți românii din afara sistemului politic care vor să schimbe România și modul în care se face politică. „Este incredibil că la 30 de ani de la Revoluție, românii nu au partidul lor propriu. De-asta am fondat A.U.R.”, a explicat George Simion.

„Schimbă primarul! Schimbă Parlamentul! Schimbă clasa politică!”, a îndemnat copreședintele A.U.R., anunțând astfel și următorii pași ai partidului: candidaturi în alegerile locale și parlamentare de anul acesta.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

20 august 1907 – Părintele Lazăr Iernea, „santinelă a românismului” din Sătmar, amendat pentru apărarea limbii române

Pe 20 august 1907 pãrintele Lazăr Iernea a fost amendat cu 100 coroane pentru cã a…

4 ore ago

19 august 1316 – Ziua în care Clujul a devenit oraș scos din posesiunea Episcopiei Catolice de Alba Iulia

În anul 1316, pentru a-şi asigura sprijinul clujenilor, Carol Robert de Anjou le-a acordat, prin…

o zi ago

„Atacul Cămășilor Albe” – Epopee de curaj în ziua de 19 august 1917

Atacul „Cămășilor Albe”, Jertfă și biruință la Mărășești, 19 august 1917 Ziua de 19 august…

o zi ago

18 august 1906 – Un preot român în lanțuri pentru tricolor, cazul Traian Gașpar din Hezeriș

În zbuciumatul început de secol XX, când românii din Transilvania trăiau sub povara dualismului austro-ungar,…

2 zile ago

17 August 1916 – “Nu mai sunt Carpații!”. Asta exclama Octavian Goga la intrarea României în război

17 August 1916 – „Nu mai sunt Carpații!” Strigătul lui Octavian Goga și jertfa României…

3 zile ago

Flăcările urii peste Năsăud – Martiriul românilor ardeleni la 17 august 1849

Anul 1849 a adus cu sine nu doar speranțele libertății născute din revoluția pașoptistă, ci…

3 zile ago