Categories: Panromanism

Comuna Mărgău, unică în România prin „limba gumuțească”, o limbă pe care n-o mai înțelege nimeni în afara localnicilor

Comuna Mărgău, unică în România prin „limba gumuțească”, o limbă pe care n-o mai înțelege nimeni în afara localnicilor

Comuna Mărgău este situată într-o zonă montană, dominată de proximitatea Munților Vlădeasa, reprezentând 3,17% din suprafața județului Cluj.La nivel național și chiar internațional, comuna Mărgău, din județul Cluj, este faimoasă pentru două lucruri: pentru:

1) „Limba gumuțească”: este vorba de jargonul geamgiilor din acest sat care, la un moment dat, formau o breaslă care vindea și instala geamuri în toată țara. Vocabularul fantezist al „gumuțeascăi” nu are nicio legătură cu cuvintele din limba română, astfel încât geamgiii mărgăuani nu erau înțeleși de alții.

2) Festivalul „Măsurișul oilor”: un festival în Valea Firii, satul Răchițel, la care participă toată comuna și chiar din comunele învecinate

Oamenii de aici sunt speciali atât prin limba gumuțească pe care o vorbesc, cât și prin diverse tradiții mai deosebite decât prin părțile locului:

“În com. Mărgău, jud. Cluj, mănunchiuri de flori (garofițe, floricele roz, uneori și trifoi) culese în ziua de Sânziene, aranjate în formă de cruce, sunt amplasate, pentru protecție, la ușa casei, lăsându-se până în anul următor.”, se arată într-un comunicat al Ministerului Culturi

Deși acestea sunt locurile natale ale lui Emil Boc, mascota folosită de Traian Băsescu pe post de surogat de premier, până de curând, Emil Boc pierdea aici continuu alegerile. Zona a devenit doar de curând una proaspăt ajunsă fief liberal.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Tendința petrecerilor minimaliste: mai multă joacă, mai puține brizbrizuri, aceeași bucurie

Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…

7 zile ago

22 Iulie 1910 – La Blaj, jandarmii unguri descing de brâie tricolore, peste 20 feciori şi fete şi le fac proces de contravenţie şi agitaţie

La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…

o săptămână ago

15 Iulie 1858- Au fost tipărite în Moldova, primele mărci poștale. Acestea erau vestitele “Cap de bour” a căror primă emisiune cuprindea patru timbre

15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…

2 săptămâni ago

15 iulie 1514 – Înfrângerea de la Timișoara și sfârșitul marii răscoale țărănești conduse de Gheorghe Doja

La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…

2 săptămâni ago