Categories: EducațieOpiniiȘtiri

Segregarea profesorilor pe criterii medicale în instituțiile de învățământ, continuă!

Avem un ministru al Educației care servește interesele liderilor, întocmai ca în serviiciile militare. A trecut o săptămână cu un învățământ online cu mari deficiențe de ordin tehnic, economic, social și psihologic. Tehnic și economic, deoarece multe instituții nu beneficiază de aparatură adecvată, iar cei mai mulți dintre elevi nu au nici măcar un telefon modest care să le permită intrarea la ore. Social, deoarece în cazul noilor ordine, drepturile sunt și libertățile sunt încălcate prin impunerea pragului de vaccinare la profesori; în primul rând segregarea personalului didactic pe criterii medicale este cât se poate de reală, iar în al doilea rând, elevilor din instituțiile care nu ating pragul de vaccinare, li s-au luat dreptul la o educație de de calitate recomandată de specialiști. Sub aspect psihologic, atât profesorii cât și elevii au parte de un presiune continuă, alimentată și de utilizarea abuzivă a mijloacelor tehnice necesare. Mai mult, din experiența anterioară s-a observat efectele grave asupra psihicului uman, după experiența “școlii online”.

Mii de copii și sute de profesori plătesc acum tratamente medicale pentru masurile absurde și ineficiente luate până acum.

Constantinescu-Motru Ioan

Analist politic și ziarist

Leave a Comment

Recent Posts

Țara mea Doina XXI (2)

Se scutur’ valuri de pământ Taine mari iar s-au cernut Frații tăi în arc grupați…

o zi ago

Deputat AUR: Denunţ ferm planul subversiv maghiar „Kós Károly”, derulat în judeţul Bacău, şi solicit intervenţia urgentă a autorităţilor române

"Denunţ ferm planul subversiv maghiar „Kós Károly”, derulat în judeţul Bacău, şi solicit intervenţia urgentă…

2 zile ago

CONTABILITATE „PROGRESISTĂ”- COTIDIANUL NOULUI MARX „ADEVĂRUL” I-A NUMĂRAT MILIARDARULUI ELON MUSK CÂTE MAȘINI A VÂNDUT ÎN EUROPA

COTIDIANUL NOULUI MARX „ADEVĂRUL” I-A NUMĂRAT MILIARDARULUI ELON MUSK CÂTE MAȘINI A VÂNDUT ÎN EUROPA: DACĂ MUSK FĂCEA…

4 zile ago

Invitație, EUGEN ALUPOPANU | ,,THERE IS A LANDSCAPE IN MY HEAD’’

Dragi iubitori ai artelor, stimați colegi, avem bucuria de a vă invita la vernisajul expoziției…

6 zile ago

Heraclit din Efes și învățătura sa

Pr. Mănescu Cătălin Vasile Viața și gândirea lui Heraclit Heraclit s-a născut în Efes (Asia…

o săptămână ago

Marșul pentru Viață – Sâmbătă, 29 martie 2025. Comunicat de presă

Sâmbătă, 29 martie 2025, în cadrul și la finalul campaniei „Luna pentru viață 2025”, va…

2 săptămâni ago