Comentariu: “Guvernul (impotent) e vinovat. În ultimii 35 de ani s-au luat numai măsuri de favorizare a maghiarimii șovine”
“Guvernul(impotent) e vinovat. În ultimii 35 de ani s-au luat numai măsuri de favorizare a maghiarimii șovine din zonă, începând cu separatismul în școli. Propaganda naționalist-hortistă a ungurilor a provocat un adevărat exod al românilor care, culmea, nu au găsit protecție la propriul guvern de parcă ar fi cetățenii altei țări!!
Trebuie să-și impună statul român interesul în zona ducând o politică de favorizare a românilor care vor sa trăiască în acea zonă prin metode ușor de găsit. Acolo unde administrația ungurească se dovedește de rea credință, trebuie trecut peste democrație și instaurată administrație răcească.
Ungurii nu sunt o minoritate care trebuie și merită protejată de către stat din următoarele motive:
a) au o țară mamă în apropiere care îi sprijină din punct de vedere cultural și economic fiind favorizați față de celelalte minorități din țară;
b) nu avem nicio datorie față de ei, românii din Ardeal fiind asupriti și umiliți sub administrație ungurească;
c) au dovedit în acești 35 de ani că nu iubesc această țară, nu-i iubesc pe români și nici limba română; trebuie să le acordam acele drepturi care să-i ajute să nu-și uite limba și atât, fără discriminări pozitive (termen inventat tot de ei);
d) interzicerea formațiunilor politice pe criterii etnice.”
Pop Gheorghe
Jertfa din Bălan – 9 Septembrie 1940 În istoria neamului românesc sunt zile care dor…
9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj O rană a istoriei românești care nu trebuie uitată…
Masacrul de la Trăznea, 9 Septembrie 1940: Ziua în care pământul românesc a sângerat Ziua…
8 Septembrie 1944 – Jertfa de la Luduș, jud. Mureș Istoria neamului românesc este plină…
Masacrul de la Ciumărna – 8 septembrie 1940 Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței…
COMUNICAT DE PRESĂ Cerem demisia de urgență a Ministrului Educației, Daniel David! Națiunea română se…
Leave a Comment