Protest

OMUL, CEL MAI PROST PRIETEN AL CÂINELUI

DUPĂ MASACRUL ORGANIZAT PENTRU 60 DE CÂINI DE LA ADĂPOSTUL CANIN DIN LOCALITATEA TÂRGU JIU, CEREM DECLANȘAREA UNEI INVESTIGAȚII PENALE CARE SĂ ÎI INCLUDĂ PE TOȚI CEI RESPONSABILI

24/08/2024 Traian Horia

Protestatari din toată țara au sosit la Târgu Jiu

Pe 12 august 2024, 60 de câini fără stăpân au fost uciși într-o singură noapte, într-un interval de doar o oră, în adăpostul public din Târgu Jiu. Acest eveniment a provocat o indignare generalizată la nivel național, cu atât mai mult cu cât autoritățile locale, inclusiv primarul Marcel Romanescu și Nicolaie Oprean, directorul asociației intercomunitare, au încercat să justifice această acțiune invocând lipsa resurselor și supraaglomerarea adăpostului. Presa a remarcat că există contradicții în declarațiile funcționarilor publici, care ridică întrebări serioase referitoare la legalitatea și etica acestei decizii. Câinii din Târgu Jiu au fost uciși într-un mod brutal și rapid, în doar 60 de minute, de către trei angajați ai Adăpostului pentu câini. Potrivit declarațiilor oficiale, fiecare „eutanasiere” a durat între 1 și 2 minute, ceea ce reprezintă o execuție sumară, nu o eutanasiere reală.

Mai mult, faptul că această acțiune s-a desfășurat între orele 3 și 4 dimineața, fără un program oficial de lucru, ridică întrebări suplimentare, iar presa se întreabă, pe bună dreptate, de ce a fost aleasă această oră târzie și de ce au fost cadavrele îndepărtate imediat. Jurnaliștii de la publicația jurnalul.ro au observat discrepanțele dintre afirmațiile primarului Marcel Romanescu și cele ale directorului Nicolaie Oprean: primarul a afirmat că adăpostul dispune de 500 de locuri, sugerând că nu ar fi fost nevoie de eutanasiere, dar Oprean, pe de alt[ parte, a susținut că cei 60 de câini au fost eutanasiați din cauza atingerii capacității maxime de 300 de locuri. Această contradicție ridică suspiciuni asupra respectării legii, iar Prefectura și Guvernul au datoria să se sesizeze și să ceară investigarea acestui caz de brutalitate primitivă, fără nicio legătură normele care definesc un stat civilizat. Publicația noastră va sesiza Guvernul României și va urmări îndeaproape desfășurarea unei eventuale anchete.

PRESĂ. ADJECTIV. TRAIAN HORIA – BLOG de JURNALIST

admin.RB

0758 01 01 01

Leave a Comment

Recent Posts

9 Septembrie 1940 –  A fost omorât soțul femeii Ciglezan Floarea de soldații unguri, în Comuna Bălan, județul Sălaj

Jertfa din Bălan – 9 Septembrie 1940 În istoria neamului românesc sunt zile care dor…

25 de minute ago

9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj, o rană a istoriei românești care nu trebuie uitată

9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj O rană a istoriei românești care nu trebuie uitată…

o oră ago

9 Septembrie 1940 – Masacrul de la Trăznea, Ziua în care pământul românesc a sângerat

Masacrul de la Trăznea, 9 Septembrie 1940: Ziua în care pământul românesc a sângerat Ziua…

6 ore ago

8 septembrie 1940 – Masacrul de la Ciumărna, Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței naționale

Masacrul de la Ciumărna – 8 septembrie 1940 Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței…

8 ore ago

Partidul Glasul Neamului solicită demisia ministrului educației, Daniel David

COMUNICAT DE PRESĂ Cerem demisia de urgență a Ministrului Educației, Daniel David! Națiunea română se…

19 ore ago