Știri

Se întorc anii ’50? Elevii, chemați la școală în Săptămâna Patimilor. Când a stabilit Ligia Deca vacanța de primăvară în noul an școlar

Ministrul Educației, Ligia Deca, insistă să țină copiii departe de Biserică și în acest an școlar, programând vacanța de primăvară astfel încât elevii să fie chemați la școală în Săptămâna Patimilor, atunci când au loc Deniile.

Concret, în anul școlar 2024-2025, vacanța de primăvară este stabilită în perioada 18- 27 aprilie 2025, potrivit unui Ordin care a fost deja publicat în Monitorul Oficial.

Cum Sfintele Paști pică anul viitor în ziua de 20 aprilie– pentru ortodocşi şi pentru catolici- înseamnă că elevii au vacanță doar în Săptămâna Luminată, căci Vinerea Mare este prin lege zi nelucrătoare.

Prin urmare, elevii nu vor putea participa la Denii în Săptămâna Patimilor, o măsură demnă de ‘anii 50.

Reamintim că Ligia Deca a încercat să nu acorde vacanță în perioada Sărbătorilor Pascale nici în anul școlar 2023-2024, spunând că este vorba „despre egalitate de tratament între confesiuni.” Ulterior, după reacția publică și politică, Ligia Deca a acordat, totuși, vacanță de Paști. (rostonline.ro)

Ultimele postari ale lui admin.RB (vezi toate)

admin.RB

0758 01 01 01

Leave a Comment

Recent Posts

25 Iunie 1942 – Cum se petrecea colonizarea cu unguri a unei comune din Cluj prin deposedarea de locuințe a românilor

În perioada interbelică comuna Cuzdrioara ( acum în județul Cluj) făcea parte din județul Someș,…

3 zile ago

20 Iunie 1942 – O pagină dramatică din istoria Transilvaniei: uciderea lui Lungu Ioan, un bătrân român de 70 de ani din satul Vânători, Cluj

În anul 2020, istoricul român Vasile Lechințan publica un cutremurător studiu despre atrocitățile petrecute în…

o săptămână ago

19 Iunie 1824 – Răscoala de la Şepreuş din județul Arad, răscoala țăranilor români împotriva opresiunii maghiare

Pe 19 iunie 1824, în satul Șepreuș (județul Arad, Transilvania), a izbucnit o răscoală țărănească…

o săptămână ago

19 Iunie 1760 – În faţa proporţiei de masă a bejeniei, Guvernul Transilvaniei e silit să ia măsuri de întărire a pazei hotarelor spre a împiedica fuga ţăranilor

„În faţa proporţiei de masă a bejeniei, autorităţile sunt silite să ia măsuri de întărire…

o săptămână ago