Românilor le-a ajuns cutitul la os. La Mangalia au iesit oamenii sa protesteze impotriva gazelor de şist .
Nu au participat intr-un numar foarte mare dar o imagine mi-a atras atentia : un batran cu barba si cu parul alb , inzestrat cu un fes care semana cu un pileus (caciula dacica) aidoma unui dac coborat ca intr-o minune direct de pe Columna lui Traian si care-si inalta pumnul inclestat spre ceruri parca vrand sa aduca ocara vechilor zei ai dacilor care au lasat sa vina asemenea vremuri cand strainii ne-au calcat pamanturile si nu vin doar sa ia ceva ci sa dea ; sa dea in sanatatea noastra , sa dea in mijloacele de trai ale noastre pentru ca pamantul si roadele sale pentru multi dintre locuitorii zonelor rurale din Romania inca mai inseamna principalul mijloc de trai , sa dea in demnitatea si independenta noastra a romanilor.
Dar batranul se inseala , nu zeii sunt responsabili aici pe pamant de napasta care se abate asupra pamanturilor si apelor sacre ale vechii Dacii ci omul ; omul care isi spune astazi ca ne reprezinta pe noi cei multi si ne reprezinta interesele in calitate de politician.
Daca zeii sunt vinovati de ceva sunt vinovati ca nu-i trasnesc si trantesc sa cada morti pe tradatorii care au inlesnit calea strainilor sa ne calce si sa ne strice pamanturile si apele.
Speram cu totii la ziua cand zeii se vor trezi din letargie si oripilati de ceea ce fac tradatorii de neam si glie stramoseasca ii vor tranti si-i vor trasni sa cada morti , si sa se transforme in piatra ca semn de avertizare pentru viitorii tradatori.
Asa cum acest batran a ridicat pumnul inclestat spre ceruri , spre vechii zei daci, ar trebui sa-i urmam cu totii exemplul si poate ca zeii se vor indupleca mai repede sa ne scape de tradatori.
Ultimele postari ale lui Glasul.info (vezi toate)
- 25 Iunie 1942 – Cum se petrecea colonizarea cu unguri a unei comune din Cluj prin deposedarea de locuințe a românilor - 25 iunie 2025
- 20 Iunie 1942 – O pagină dramatică din istoria Transilvaniei: uciderea lui Lungu Ioan, un bătrân român de 70 de ani din satul Vânători, Cluj - 20 iunie 2025
- 19 Iunie 1821 – A avut loc Bătălia de la Drăgășani, între forțele otomane ale lui Derviş Paşa și Eteria greacă condusă de Alexandru Ipsilanti - 19 iunie 2025