Agricultura

Rosii importate din Turcia distruse in Republica Moldova

Un lot de 19 tone de rosii importate din Turcia au fost distruse de catre autoritatiel din Republica Moldova. Potrivit reprezentantilor Agentiei Nationale pentru Siguranta Alimentelor (ANSA), in acest lot de legume a fost depistata insecta Tuta Absoluta, aflata sub carantina in Republica Moldova.

Tuta Absoluta, cunoscuta fermierilor si agricultorilor sub denumirea de molia tomatelor, este o insecta polifaga extrem de periculoasa, care ataca cu predilectie tomatele, dar si ardeii, vinetele, cartofii si chiar castravetii.

Reprezentantii ANSA din Republica Moldova au mentionat totodata ca tarile cu risc sporit de raspandire a moliei tomatelor sunt Turcia, Siria si Macedonia. Rosiile care ar fi urmat sa ajunga pe tarabele din pietele din Chisinau au fost retinute de catre inspectorii Postului de control fitosanitar din Chisinau si distruse.

Rosii importate din Turcia distruse in Republica Moldova

Iata un exemplu foarte bun pe care ar trebui sa-l copie si autoritatile din Romania. In Republica Moldova se tine cont de pericolele reprezentate de marfurile importate si de siguranta alimentara a cetatenilor, in Romania din pacate mai putin.

Daunatorul este unul deosebit de periculos si cu un grad foarte rapid de raspandire, astfel ca masurile luate de catre autoritatile din Republica Moldova se inscriu in primele actiuni de protectie ce pot fi luate impotriva acestui pericol important pentru producatorii agricoli.

Sursa/Referinte: [1] agora.md

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

19 august 1316 – Ziua în care Clujul a devenit oraș scos din posesiunea Episcopiei Catolice de Alba Iulia

În anul 1316, pentru a-şi asigura sprijinul clujenilor, Carol Robert de Anjou le-a acordat, prin…

21 de ore ago

„Atacul Cămășilor Albe” – Epopee de curaj în ziua de 19 august 1917

Atacul „Cămășilor Albe”, Jertfă și biruință la Mărășești, 19 august 1917 Ziua de 19 august…

o zi ago

18 august 1906 – Un preot român în lanțuri pentru tricolor, cazul Traian Gașpar din Hezeriș

În zbuciumatul început de secol XX, când românii din Transilvania trăiau sub povara dualismului austro-ungar,…

2 zile ago

17 August 1916 – “Nu mai sunt Carpații!”. Asta exclama Octavian Goga la intrarea României în război

17 August 1916 – „Nu mai sunt Carpații!” Strigătul lui Octavian Goga și jertfa României…

3 zile ago

Flăcările urii peste Năsăud – Martiriul românilor ardeleni la 17 august 1849

Anul 1849 a adus cu sine nu doar speranțele libertății născute din revoluția pașoptistă, ci…

3 zile ago

Cheţani, 16 august 1848 – Când dreptatea țăranilor români a fost înăbușită în sânge și lanțuri

Revoluția de la 1848 a aprins în toate provinciile românești flacăra libertății și a dreptății…

4 zile ago