România și Marea Britanie pregătesc un răspuns solid la agresiunea Rusiei

România și Marea Britanie împărtășesc opinii comune cu privire la necesitatea de a da “a răspuns solid la agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei.” După cum a raportat la 14 ianuarie, agenția de știri româneasca Hotnews, acest lucru a fost declarat la finalul întâlnirii care a avut loc la București, intre secretarul britanic de externe, Philip Hammond și omologul sau roman, Bogdan Aurescu.

România și Marea Britanie pregătesc un răspuns solid la agresiunea Rusiei

Ambele părți sunt în favoarea menținerii sancțiunilor împotriva Rusiei:

“Vom continua sa lucram impreuna pentru a ne asigura ca NATO isi va respecta toate angajamentele ambitioase luate de toti membrii sai la Summitul din Tara Galilor, inclusiv masura de a implementa forta de reactie rapida pentru a ne asigura ca NATO va putea sa raspunda unei crize in Est”, a spus oficialul de la Londra, citat de catre hotnews.ro

El a declarat, de asemenea, necesitatea de a crește capacitatea de apărare a NATO în Europa de Est, în contextul cresterii “agresivitatii Rusiei.”
La rândul său, Aurescu a subliniat faptul că București și Londra impartasesc aceeași poziție cu privire la sancțiunile adoptate UE impotriva Rusiei. Ministrul român de asemenea a insistat pentru consolidarea prezenței militare a NATO în România.

Rusia sprijina maghiarii extremisti si iredentisti

Surse:

[1] regnum.ru

[2] hotnews.ro

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

De ce pune toată lumea acid salicilic pe față? Răspunsul unui dermatolog

Dacă ai petrecut măcar câteva minute în fața raftului de cosmetice sau pe un forum…

5 zile ago

9 Iunie 1818 – Primul zbor cu un balon cu aer cald care zboară deasupra Bucureștiului. Aerostatul a fost numit “bășica lui Vodă Caragea”

În primele decenii ale secolului al XIX-lea, Bucureștiul începea să cunoască influențele civilizației occidentale, iar…

7 zile ago

8 Iunie 1897 – Români amendați la Șomcuta Mare pentru că au cântat în limba română

8 iunie 1897 - Șomcuta Mare. Dr. N. Nilvan si Vasile Dragos sunt pedepsiți cu…

o săptămână ago