Romanii care vor mai arunca gunoaie pe jos vor primi amenzi uriase
Potrivit unui proiect de act normativ adoptat luni de catre Senatul Romaniei cei care vor mai arunca gunoaie pe strazi vor putea fi sanctionati cu amenzi care se ridica la mii de RON. Asadar, cei care aveau pana acum prostul obicei sa arunce gunoaie de la balcon, de la geamurile apartamentelor sau din masini, vor fi acum “recompensati” asa cum se cuvine pentru ispravele lor.
Conform actului normativ, atat persoanele fizice cat si cele juridice vor fi sanctionate pentru aruncarea deseurilor in locuri nepermise sau a obiectelor sau lichidelor pe ferestrele imbobilelelor in care locuiesc. Pentru astfel de fapte cei vinovati vor plati amenzi de pana la 2.500 de RON.
Proiectul a tecut tacit de Senat si urmeaza a fi transmis Camerei Deputatilor, aceasta urmand a se pronunta asupra proiectului legislativ, in calitate de camera decizionala.
[tp_product id=”205058951″ feed=”396″]
Jertfa din Bălan – 9 Septembrie 1940 În istoria neamului românesc sunt zile care dor…
9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj O rană a istoriei românești care nu trebuie uitată…
Masacrul de la Trăznea, 9 Septembrie 1940: Ziua în care pământul românesc a sângerat Ziua…
8 Septembrie 1944 – Jertfa de la Luduș, jud. Mureș Istoria neamului românesc este plină…
Masacrul de la Ciumărna – 8 septembrie 1940 Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței…
COMUNICAT DE PRESĂ Cerem demisia de urgență a Ministrului Educației, Daniel David! Națiunea română se…
View Comments
FOATE BINE ,AR VREAU A PE FIEARE STIPL SA FIE MONTAAT CITE UN COS DE GUNOI NU UNUL LA UN KILOMETRU ,IAR INTRU-N PARC AM VAZUT LA TV 200 DE COSURI DE GUNOI ,ACEL PARC ERA INCHIS