Categories: Republica Moldova

Un cetatean din Republica Moldova a fost descoperit la vama cu peste 700 de monede aniversare dedicate lui Lenin

Un cetatean din Republica Moldova a incercat sa introduca in Romania 737 de monede aniversare din anul 1970 dedicate lui Lenin pentru trecerea a o suta de ani de la nasterea sa (1870-1970). Politistii de frontiera romani au descoperit monedele ascunse in captuseala bagajului ce apartinea cetatenului Republicii Moldova. Incidentul s-a petrecut in dimineata zilei de 18 iunie.

“Conform prevederilor legale, a fost luata masura sanctionarii contraventionale a lui Pavel S. cu amenda in valoare de 3.000 lei de catre autoritatea vamala care a si indisponibilizat monedele in vederea confiscarii”, au declarat reprezentantii Inspectoratului Teritorial al Politiei de Frontiera Iasi, , potrivit bzi.ro.

Un cetatean din Republica Moldova a fost descoperit la vama cu peste 700 de monede aniversare dedicate lui Lenin

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

ZILELE REZISTENȚEI. Ediția a 16-a. 18-20 iulie 2025, la Sâmbăta de Sus

Programul manifestărilor din cadrul Zilelor Rezistenței 18-20 iulie 2025, Mănăstirea Sâmbăta de Sus Vineri 18.07:…

13 ore ago

Experimentul Pitești – realitate ocultată, suferință uitată

Experimentul Pitești nu este doar o pagină întunecată din istoria României, ci una dintre cele…

13 ore ago

27 Iunie 1944 – Trei români au fost legați de stâlpi și împușcați de către armata horthystă la Sighet, jud Maramureș

O pagină tragică din istoria Maramureșului, uitată și neglijată pe nedrept 27 Iunie 1944 -…

2 zile ago

25 Iunie 1942 – Cum se petrecea colonizarea cu unguri a unei comune din Cluj prin deposedarea de locuințe a românilor

În perioada interbelică comuna Cuzdrioara ( acum în județul Cluj) făcea parte din județul Someș,…

5 zile ago

20 Iunie 1942 – O pagină dramatică din istoria Transilvaniei: uciderea lui Lungu Ioan, un bătrân român de 70 de ani din satul Vânători, Cluj

În anul 2020, istoricul român Vasile Lechințan publica un cutremurător studiu despre atrocitățile petrecute în…

o săptămână ago