PSD-ul intentioneaza să se sinucidă din punct de vedere politic? Iliescu se arată dornic sa revină la butoane
PSD-ul este acum o formatiune politica aflata in degringolada si chiar daca ar fi parut pentru multa lume ca PSD este un partid puternic, foarte bine organizat din toate punctele de vedere, iata ca incep sa se vada fisuri in tot mai multe locuri, iar relatiile dintre liderii partidului sunt puse in aceste zile la grele incercari. Dupa ce l-a criticat pe Victor Ponta pentru decizia de a demisiona de la sefia partidului fara sa discute cu ceilalti lideri ai PSD , Ion Iliescu s-a prezentat miercuri dupa amiaza la sedinta conducerii centrale a partidului.
Atat timp cat fosila aceasta tradatoare isi va face aparitia fara a fi contestat de catre nici un membru marcant social-democrat, atunci pare ca PSD-ul este dispus sa se sinucida din punct de vedere politic. Prezenta lui Ion Iliescu la o sedinta a PSD in care se va alege presedintele interimar echivaleaza pentru multi dintre romani, chiar si pentru unii dintre simpatizantii PSD, cu o grava problema de imagine.
Nici pana astazi nu s-a lamurit din punct de vedere oficial si juridic implicarea lui Ion Iliescu in crimele si violentele de la mineriade si de la lovitura de stat din 1989. Am ajuns din pacate ca astazi, fiecare fost presedinte postdecembrist al Romaniei sa “merite” cate un proces sau macar cate o ancheta pentru acuzatii grave, printre care se numara inclusiv si cea de inalta tradare de tara.
În anul 1316, pentru a-şi asigura sprijinul clujenilor, Carol Robert de Anjou le-a acordat, prin…
Atacul „Cămășilor Albe”, Jertfă și biruință la Mărășești, 19 august 1917 Ziua de 19 august…
În zbuciumatul început de secol XX, când românii din Transilvania trăiau sub povara dualismului austro-ungar,…
17 August 1916 – „Nu mai sunt Carpații!” Strigătul lui Octavian Goga și jertfa României…
Anul 1849 a adus cu sine nu doar speranțele libertății născute din revoluția pașoptistă, ci…
Revoluția de la 1848 a aprins în toate provinciile românești flacăra libertății și a dreptății…
Leave a Comment