Romania ar putea sa piarda inca 400 de milioane de euro din cauza fostului ministru PDL-ist Anca Boagiu, foto: Antena 1
Romania ar putea sa piarda inca 400 de milioane de euro din cauza fostului ministru PDL-ist Anca Boagiu. Fostul ministru al Transporturilor in Romania, Anca Boagiu, pe atunci membru al Partidului Democrat Liberal, este suspectata de faptul ca ar fi acordat omului de afaceri Nelu Iordache, un apropiat al PDL, contracte “cu dedicatie” pentru tronsoanele de autostrada Nadlac-Arad si Orastie-Sibiu.
Fiindca atat lucrarile efectuate cat si materialele folosite la aceste tronsoane de autostrada au fost de slaba calitate, aceste segmente de autostrada dintre Orastie si Sibiu s-au inchis din cauza fisurilor repetate aparute in carosabil.
Daca situatia nu poate fi remediata pana la 31 decembrie anul curent, Romania ar putea fi obligata sa inapoieze banii Uniunii Europene, adica sa plateasca suma de 400 de milioane de euro.Numai pentru reparatiile care ar trebuie sa inceapa pentru aceste tronsoane de autostrada, guvernul Romaniei ar trebui sa achite aproximativ 35 de milioane de euro.
Foto: Captura TV Antena 1
11 iunie 1896 Procesul de presă dela 11/23 iunie al „Foii Poporului" (La Curtea de…
Dacă ai petrecut măcar câteva minute în fața raftului de cosmetice sau pe un forum…
Foto: Reconstituire făcută cu AI În istoria zbuciumată a românilor din Transilvania, anii celui de-Al…
În primele decenii ale secolului al XIX-lea, Bucureștiul începea să cunoască influențele civilizației occidentale, iar…
8 iunie 1897 - Șomcuta Mare. Dr. N. Nilvan si Vasile Dragos sunt pedepsiți cu…
4 IUNIE 1942 – PIRU. O MĂRTURIE DESPRE DEMNITATEA ROMÂNILOR ÎN VREMURI DE ÎNCERCARE Istoria…
Leave a Comment