Basescu confirma tradarea nationala cunoscuta de mult timp: "Au fost pulverizate firmele mari romanesti..."
Chiar daca poate prea tarziu, Traian Basescu recunoaste in cele din urma ceea ce multi oameni din presa, din politica sau din opinia publica romaneasca au tot reclamat pe parcursul celor zece ani din timpul mandatelor sale ca presedinte al Romaniei: firmele si companiile mari romanesti din diferite domenii de activitate, unele dintre ele chiar de importanta strategica pentru tara noastra, au fost distruse pentru a face loc unora straine, sau pur si simplu pentru a asigura monopolul pe piata noastra, iar uneori pentru eliminarea unei posibile concurente.
Mai mult, fostul presedinte aduce grave acuzatii sefilor principalelor institutii de forta din Romania, gasind deosebit de suspecta decorarea acestora de catre anumite tari:
“… ridicarea in slavi a celor care zdrobesc pur si simplu economia romaneasca si antreprenoriatul romanesc devine pentru mine un semn de intrebare, pentru ca ii decorezi pe cei care iti aduc servicii”
Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…
La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…
15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…
La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…
21 Iunie 1849 – Avram Iancu și demnitatea unei națiuni care nu a îngenuncheat La…
11 iunie 1896 Procesul de presă dela 11/23 iunie al „Foii Poporului" (La Curtea de…
View Comments
- Romania prostilor bine facuti.
http://bit.ly/1O35mmk
Traian Băsescu a câştigat campania electorală din 2009 folosind tema privatizării: ”Nu voi fi de acord să-i dau Sarea lui Voiculescu şi Poşta lui Vântu!”. Exact la zece ani după ce propunea, în 19 octombrie 1999, privatizarea Societăţii Naţionale de Transport Feroviar Marfă, a Companiei Naţionale a Apelor Minerale şi a… Companiei Naţionale a Sării. Tot Traian Băsescu se află în spatele altor privatizări importante: Alro, Alprom, Sidex, Banca Agricolă şi Petrom.
Personajele-cheie care, in cardasie cu Traian Basescu, au ingropat Romania sunt usor de identificat. Conform HG 374/1999, aparuta in Monitorul Oficial nr. 219/18 mai 1999, pe care el insusi o contrasemneaza, Traian Basescu conducea un comitet de coordonare, din care mai faceau parte Valeriu Stoica, Decebal Traian Remes, Radu Berceanu, Alexandru Athanasiu, Mugur Isarescu, Sorin Fodoreanu, Radu Sirbu, Ovidiu Grecea si Costin Borc.