Categories: RusiaSUA

SUA si Rusia isi impart Siria, iar Europa isi imparte cotele de refugiati

Indiferent ca este vorba de razboaie militare, economice sau informationale, SUA si Rusia au actionat tot timpul asa cum le-a dictat interesul, netinand de multe ori cont nici macar de legislatia sau conventiile internationale. In timp ce Rusia a fost intotdeuna, indiferent de regimul sau sistemul politic avut, un imperiu expansionist, SUA a dorit mai degraba sa pozeze in jandarmul mondial, care aduce “democratia” in cele mai indepartate si neasteptate dictaturi ale lumii, preferand sa actioneze din umbra, prin intermediul CIA sau ale altor servicii similare, infiltrand si corupand guverne sau politicieni pentru a subrezi stabilitatea in anumite zone ale lumii.

Ceea ce se intampla acum in Siria si Irak, este rezultatul direct al acestor actiuni pe care SUA si Rusia le-au inceput inca de la mijlocul anilor ’80, incercand ambele sa-si impuna suprematia si influenta in acest colt de lume. Rezultatul este al naibii de vizibil si consecintele profund de nefaste: SUA si Rusia isi impart acum Siria, iar Europa isi imparte cotele de refugiati!

SUA si Rusia isi impart Siria, iar Europa isi imparte cotele de refugiati

Planul americanilor si al rusilor este acum sa imparta Siria in trei sau chiar patru statulete mai mici. Suna cunoscut scenariul? Romania si Ucraina au trecut deja prin experiente similare: Romania a fost “sfatuita” la mijlocul secolului trecut de catre marile puteri sa accepte fara lupta ultimaturile Rusiei, Ungariei si Bulgariei si sa cedeze o buna parte din teritoriile sale, iar Ucraina a fost sfatuita recent tot de marile puteri sa nu se impotriveasca anexarii peninsulei Crimeea de catre Federatia Rusa.

Ceea ce s-a intamplat de curand in Iugoslavia, conspiratia prin care s-a provocat atata moarte si distrugere si intr-un final dezmembrarea unui stat care pentru o buna perioada de timp adusese stabilitate si predictibiltate in aceasta zona a Europei, trebuie sa fie o lectie pentru toate tarile din lume.

“Ciudat” este ca acum aceasta zona a fostei Iugoslavii este un rezervor de nesfarsite probleme, criminalitate, extremism religios, conflicte etnice si religioase, instabilitate politica, generator de imigratie, etc

Indiferent ca e pace sau razboi, cele doua mari superputeri ale lumii, SUA si Rusia, vor actiona numai pentru propriile interese, iar istoria nu trebuie astfel nicicand uitata: Europa a fost devastata dupa cel de-al doilea razboi mondial, iar acum se pare ca se pregateste din nou cam aceeasi reteta.

 

Fandel Mihai

C.E.O. la glasul.info, Redactor șef la Glasul.info Director General la MAGAZIN CRITIC Președinte la Uniunea Jurnaliștilor Independenți din România Consultant Media la Comunitatea Identitară Iași Contact: fandelmihai@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

19 august 1316 – Ziua în care Clujul a devenit oraș scos din posesiunea Episcopiei Catolice de Alba Iulia

În anul 1316, pentru a-şi asigura sprijinul clujenilor, Carol Robert de Anjou le-a acordat, prin…

13 ore ago

„Atacul Cămășilor Albe” – Epopee de curaj în ziua de 19 august 1917

Atacul „Cămășilor Albe”, Jertfă și biruință la Mărășești, 19 august 1917 Ziua de 19 august…

16 ore ago

18 august 1906 – Un preot român în lanțuri pentru tricolor, cazul Traian Gașpar din Hezeriș

În zbuciumatul început de secol XX, când românii din Transilvania trăiau sub povara dualismului austro-ungar,…

o zi ago

17 August 1916 – “Nu mai sunt Carpații!”. Asta exclama Octavian Goga la intrarea României în război

17 August 1916 – „Nu mai sunt Carpații!” Strigătul lui Octavian Goga și jertfa României…

2 zile ago

Flăcările urii peste Năsăud – Martiriul românilor ardeleni la 17 august 1849

Anul 1849 a adus cu sine nu doar speranțele libertății născute din revoluția pașoptistă, ci…

3 zile ago

Cheţani, 16 august 1848 – Când dreptatea țăranilor români a fost înăbușită în sânge și lanțuri

Revoluția de la 1848 a aprins în toate provinciile românești flacăra libertății și a dreptății…

3 zile ago