A VII-a ediție a simpozionului „BASARABIA, STRĂVECHI PĂMĂNT ROMÂNESC”, dedicat împlinirii a 98 de ani de la Unirea Basarabiei cu România

A VII-a ediție a simpozionului „BASARABIA, STRAVECHI PAMANT ROMANESC”, dedicat implinirii a 98 de ani de la Unirea Basarabiei cu Romania, ce va avea loc la Colegiul Național „Roman-Voda” in perioada 24-26 martie 2016.

Primaria municipiului roman, Inspectoratul Scolar al județului Neamț, Asociația Culturala „Pro Basarabia și Bucovina”, Asociatia Profesorilor de Istorie din judetul Neamt, Asociația Invațatorilor din județul Neamț, Colegiul national „Roman-Voda”, Asociația „Mușatinii” Roman, Roman 24 tv organizeaza: SIMPOZIONUL INTERNAȚIONAL “BASARABIA,
STRĂVECHI PĂMÂNT ROMÂNESC”

A VII-a ediție a simpozionului „BASARABIA, STRĂVECHI PĂMĂNT ROMÂNESC”, dedicat împlinirii a 98 de ani de la Unirea Basarabiei cu România

Ediția a VIII-a
Roman
24 – 26 martie 2016
Activitați
JOI, 24 MARTIE 2016
Deschiderea expoziției de fotografie ”Moldova – spațiu al credinței, culturii, istoriei și tradiției prin fotografia de arhitectura”
16.00 – Vizionare Film „Armuri in piatra” – Sala de Festivitați a Colegiului Național ”Roman Voda”.
VINERI, 25 MARTIE 2016
10 – Deschiderea oficiala
Prof. Mihaela Tanovici, Directorul Colegiului Național „Roman-Voda”
Prof. dr. Viorel Stan, Inspector Școlar General al ISJ Neamț
Prof. Laurențiu Dan Leoreanu, Primarul Municipiului Roman
Prof. Elena Preda, Inspector Școlar disciplina Istorie
Marian Clenciu, Președinte Asociația Culturala Pro Basarabia și Bucovina
Comunicari
Prof. Sergiu Musteața, decan al Facultații de Istorie și Etnopedagogie din cadrul UPS ”Ion Creanga” din Chișinau.
Program artistic susținut de elevii de la Colegiul Național „Roman-Voda”.
Prof. Cristian Troncota, prof.univ.dr. la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu.
15. 00- Vernisajul Expozițiai, Holul Primaria Roman, ”Moldova – spațiu al credinței, culturii, istoriei și tradiției prin fotografia de arhitectura”
17,00-Sala de consiliu a Primariei Roman – lansarea volumului „Duplicitarii”. Autor: prof. univ. dr. Cristian Troncota.

Sursa: Asociatia Culturala Pro Basarabia si Bucovina

Foto: Asociatia Culturala Pro Basarabia si Bucovina

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

De ce pune toată lumea acid salicilic pe față? Răspunsul unui dermatolog

Dacă ai petrecut măcar câteva minute în fața raftului de cosmetice sau pe un forum…

4 zile ago

9 Iunie 1818 – Primul zbor cu un balon cu aer cald care zboară deasupra Bucureștiului. Aerostatul a fost numit “bășica lui Vodă Caragea”

În primele decenii ale secolului al XIX-lea, Bucureștiul începea să cunoască influențele civilizației occidentale, iar…

5 zile ago

8 Iunie 1897 – Români amendați la Șomcuta Mare pentru că au cântat în limba română

8 iunie 1897 - Șomcuta Mare. Dr. N. Nilvan si Vasile Dragos sunt pedepsiți cu…

7 zile ago