Monumentul Regelui Ferdinand la Nisporeni - Strangere de fonduri pentru refacerea monumentului distrus de catre sovietici, FOTO: faptanuvorba.net
Grupul “Faptă nu Vorbă” a lansat o campanie de strangere de fonduri pentru refacerea monumentului Regelui Ferdinand la Nisporeni, distrus de catre sovietici.
Grupul Faptă Nu Vorbă lansează campania de colectare a fondurilor pentru restabilirea bustului Regelui Ferdinand I ce va fi amplasat în oraşul Nisporeni şi în acelaşi timp apelează la sprijinul dumneavoastră în acest demers.
La iniţiativa grupului Faptă Nu Vorbă , cu sprijinul Fundaţiei VASILIADA și a Primăriei oraşului Nisporeni:
A fost restabilit în piatră de Cosăuţi și instalat în oraşul Nisporeni postamentul pentru bustul Regelui Ferdinand I al României. Toate costurile au fost suportate de către VASILIADA. A fos de asemenea elaborat si proiectul de execuţie a monumentului şi amenajare a spaţiului adiacent, precum şi a fost adoptată hotărârea de redenumire a acestuia în „Scuarul Regelui Ferdinand I al României”. A fost încheiat antecontractul de antrepriză cu sculptorul Grigorie Băţ pentru restabilirea bustului. Din bugetul grupului ”Faptă Nu Vorbă” a fost achitat avansul pentru executarea lucrării în sumă de 250 euro.
Costurile pentru restabilirea şi instalarea bustului şi a plăcii de bronz cu iniţialele Regelui constituie suma de 5.000 EURO.
Cei care vor sa contribuie la refacerea monumentului o pot face prin intermediul urmatoarelor conturi bancare prezentate mai jos.
MDL
BIC: MOBBMD22XXX
BENEFICIAR: Fundaţia Regina Elena
IBAN: MD24MO2224ASV98250597100
Cod fiscal: 1013620005934
Banca: BC „MOBIASBANCA – Groupe Societe Generale” SA, Chișinău, str. Ștefan cel Mare 81A
EUR
BIC: MOBBMD22XXX
BENEFICIAR: Fundaţia Regina Elena
IBAN: MD92MO2224ASV98996137100
Cod fiscal:1013620005934
Banca: BC „MOBIASBANCA – Groupe Societe Generale” SA, Chișinău, str. Ștefan cel Mare 81A
* Cu menţiunea/destinaţia – Bustul Regelui Ferdinand I
Surse/Note:
[1] faptanuvorba.net [2] infoprut.ro
Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…
La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…
15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…
La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…
21 Iunie 1849 – Avram Iancu și demnitatea unei națiuni care nu a îngenuncheat La…
11 iunie 1896 Procesul de presă dela 11/23 iunie al „Foii Poporului" (La Curtea de…
Leave a Comment