Mihai Tirnoveanu

Obiectivele Acțiunii “Români pentru Români” din iunie și zilele în care acestea vor fi atinse

Pe 15 iunie – omagierea lui Mihai Eminescu prin poezie și cantec in satele Ozun și Chichiș (jud. Covasna). Cu acest prilej vom inmana elevilor romani din aceste localitați premii de sfarșit de an școlar. Un pachet de premiu conține: carți de Mihai Eminescu, rechizite școlare, steaguri tricolore și dulciuri.

Pe 24 iunie vom merge la Livezi și in satul Batranilor lui Dumnezeu, ambele fiind situate in jud. Harghita. Copiii din Livezi vor primi din partea noastra același tip de pachete cu premii iar pe cei in varsta ii vom ajuta cu alimente de baza constand in ulei, faina, malai, orez, paste fainoase, tot ce poate constitui provizie alimentara pe termen lung.

Obiectivele Acțiunii “Români pentru Români” din iunie și zilele în care acestea vor fi atinse

Fondurile pentru aceasta Acțiune se strang la fel ca si pana acum, prin intermediul conturilor BRD:Cont lei:RO43BRDE080SV33092560800, pe numele TIRNOVEANU ADRIANA. Cont euro: RO35BRDE080SV33092720800(cod SWIFT: BRDEROBU.Ambele conturi sunt deschise pe numele TIRNOVEANU ADRIANA.

Lucrurile enunțate mai sus se pot trimite și pe urmatoarea adresa: Tirnoveanu Mihai, Brasov, str. Liviu Cornel Babeș, nr.15, bl. 20, sc.C, ap.1.

Niciuna din actiunile noastre nu a fost ușor de indeplinit, dar impreuna am izbandit de fiecare data. Cu ajutorul lui Dumnezeu vom face și acum sacrificii materiale pentru ca aceste obiective sa fie indeplinite, pentru a aduce din nou speranța și bucurie romaneasca in Harghita și Covasna.

Doamne ajuta, surori și frați romani!

Autor/Foto: Mihai Tirnoveanu

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Tendința petrecerilor minimaliste: mai multă joacă, mai puține brizbrizuri, aceeași bucurie

Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…

24 de ore ago

22 Iulie 1910 – La Blaj, jandarmii unguri descing de brâie tricolore, peste 20 feciori şi fete şi le fac proces de contravenţie şi agitaţie

La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…

4 zile ago

15 Iulie 1858- Au fost tipărite în Moldova, primele mărci poștale. Acestea erau vestitele “Cap de bour” a căror primă emisiune cuprindea patru timbre

15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…

2 săptămâni ago

15 iulie 1514 – Înfrângerea de la Timișoara și sfârșitul marii răscoale țărănești conduse de Gheorghe Doja

La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…

2 săptămâni ago