Mihai Tirnoveanu

Acțiunea Români pentru Români, alături de Bătrânii lui Dumnezeu din Harghita si de elevii români din Livezi, Chichiș și Ozun

Suntem din nou împreună în Acțiune, dragi prieteni. Vă mulțumesc pentru asta din tot sufletul meu.
Tanta Stan și Anca Hnat, fidele susținătoare ale Acțiunii Români pentru Români, alături de Bătrânii lui Dumnezeu din Harghita si de elevii români din Livezi, Chichiș și Ozun. Banii și cărtile trimise vor aduce speranță și fericire copiilor și oamenilor în vârstă din ”satul uitat”.

Acțiunea Români pentru Români, alături de Bătrânii lui Dumnezeu din Harghita si de elevii români din Livezi, Chichiș și Ozun

Nu e puțin lucru, iar Dumnezeu le va răsplăti acestor două românce jertfa, căci nu este chiar ușor în aceste timpuri grele să te îndrepți prin gând și faptă spre semenii tăi.
Pe 15 și pe 24 iunie vom merge la Chichiș, Ozun, Livezi și în satul Bătrânilor lui Dumnezeu. Vom dărui copiilor din primele trei sate premii de sfârșit de an școlar (cărți de Mihai Eminescu, steaguri tricolore, rechizite și dulciuri) iar bunicilor din colțul Harghitei alimente de bază (ulei, mălai, făină, orez, paste făinoase).

Fondurile pentru această Acțiune se strâng la fel ca si până acum, prin intermediul conturilor BRD:Cont lei:RO43BRDE080SV33092560800, pe numele TÎRNOVEANU ADRIANA. Cont euro: RO35BRDE080SV33092720800(cod SWIFT: BRDEROBU.

Ambele conturi sunt deschise pe numele TÎRNOVEANU ADRIANA. Lucrurile enunțate mai sus se pot trimite și pe următoarea adresă: Tîrnoveanu Mihai, Brasov, str. Liviu Cornel Babeș, nr.15, bl. 20, sc.C, ap.1.

Autor/Foto:Mihai Tirnoveanu

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

CONVOCARE CONGRESUL PARTIDULUI GLASUL NEAMULUI

Brad, 12 septembrie 2026, Hunedoara În conformitate cu prevederile Art. 37–39 din Statutul Partidului Glasul…

5 ore ago

Am revenit! De ce pensionarea personalului didactic mai devreme de 65 de ani?

De ce pensionarea personalului didactic mai devreme de 65 de ani? Acum, aproximativ 8 ani, ceream…

2 săptămâni ago

Tendința petrecerilor minimaliste: mai multă joacă, mai puține brizbrizuri, aceeași bucurie

Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…

3 săptămâni ago

22 Iulie 1910 – La Blaj, jandarmii unguri descing de brâie tricolore, peste 20 feciori şi fete şi le fac proces de contravenţie şi agitaţie

La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…

3 săptămâni ago

15 Iulie 1858- Au fost tipărite în Moldova, primele mărci poștale. Acestea erau vestitele “Cap de bour” a căror primă emisiune cuprindea patru timbre

15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…

o lună ago

15 iulie 1514 – Înfrângerea de la Timișoara și sfârșitul marii răscoale țărănești conduse de Gheorghe Doja

La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…

o lună ago