Internațional

Președintele Kazahstanului, Nursultan Nazarbaiev: “Sunt mandru ca nici un tanar din Kazahstan nu putrezeste prin lume”

In timp ce in Romania, fostul presedinte Traian Basescu a incurajat specialistii din diferite domenii sa plece in strainatate, ajungandu-se acum ca tara noastra sa detina tristul record al propriilor cetateni care au ales sa emigreze in cautarea unor locuri de munca si a unor conditii de viata mai bune, presedintele Kazahstanului, Nursultan Nazarbaiev, se lauda ca a facut tot posibilul ca tinerii din tara sa care au studiat la cele mai bune universitati din strainatate sa se intoarca si sa ajute la dezvoltarea tarii lor.

Președintele Kazahstanului, Nursultan Nazarbaiev: “Sunt mandru ca nici un tanar din Kazahstan nu putrezeste prin lume”

In filmul “Seful statului”, a carui premiera a avut loc la postul TV Khabar, presedintele Kazahstanului, Nursultan Nazarbaiev, s-a aratat mandru de faptul ca tara sa a reusit sa aduca inapoi peste zece mii de tineri care au fost instruiti la unele dintre cele mai bune universitati din lume.

“Sunt mandru ca nici un tanar din Kazahstan nu putrezeste prin lume, nu este nevoie sa fie emigrant pe nicaieri, ci lucreaza aici in tara, asta fiind o mare mandrie.”, a declarat presedintele Kazahstanului potrivit today.kz

Nursultan Nazarbaiev a mai adaugat ca atunci cand se intalneste in timpul calatoriilor sale din strainatate cu studenti din Kazahstan observa ca uneri chiar exista mai mult patriotism la acestia decat la tinerii care locuiesc permanent in Republica Kazahstan.

Glasul.info

 

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

10 Iulie 1773 – Raportul împăratului Iosif al II-lea menționa că multe familii de români au emigrat în Moldova sau Țara Românească

Raportul final al împăratului Iosif al II-lea privitor la călătoria sa în Transilvania, din perioada…

o zi ago

10 Iulie 1667 – document scris în limba maghiară veche care menționa că pe teritoriul Austriei de azi locuiau valahi

Mențiunea de la 10 iulie 1667, într-un document redactat în limba maghiară veche, este una…

2 zile ago

10 Iulie 1466 – Încep lucrările la Mănăstirea Putna, ctitorie a lui Ştefan cel Mare

La 10 iulie 1466, au început lucrările de construcție la Mănăstirea Putna, una dintre cele…

2 zile ago

9 Iulie 1907 – Era doar o femeie simplă, cu panglică-n păr. Dar era destul ca să cutremure frica imperiului

Incidentul petrecut la Brad, în 9 iulie 1907, în zi de târg, este o altă…

2 zile ago