Antiromanism

Nesimtire din partea supermarketurilor care ii forteaza pe producatorii romani sa plateasca taxe de raft pana la sfarsitul anului 2016!

Nesimtire din partea supermarketurilor care ii forteaza pe producatorii romani sa plateasca taxe de raft pana la sfarsitul anului 2016!

Multinationalele proprietare de mari lanturi de magazine in Romania au gasit o cale prin care sa dribleze noua “Lege a supermarketurilor” care prevede eliminarea taxelor de raft pentru producatorii romani. Potrivit unui comunicat al Federației Națională Pro Agro, marii retaileri de pe piata din Romania forteaza producatorii romani sa accepte taxele de raft pana la finalul anului 2016, amenintandu-i pe acestia cu rezilierea unilaterala a contractelor de furnizare daca nu accepta conditiile impuse.

Nesimtire din partea supermarketurilor care ii forteaza pe producatorii romani sa plateasca taxe de raft pana la sfarsitul anului 2016!

”Din sesizările producătorilor și procesatorilor, operatorii economici a căror cifră de afaceri este mai mare de 2 milioane de euro, în cursul acestor zile au întreprins o acțiune concertată prin care toate taxele prevăzute în contractele comerciale încheiate în baza Legii nr. 321/2009 sunt facturate anticipat pe întreaga perioadă a anului, transmițându-le producătorilor că în cazul în care nu sunt acceptate aceste taxe vor fi reziliate unilateral contractele de furnizare, cu toate că Legea nr. 150/2016 a intrat în vigoare începând cu data de 19.07.2016”, scrie in comunicatul Federației Națională Pro Agro, potrivit agrointel.ro

Trebuie precizat ca intre aceste taxe comerciale sunt incluse si taxele de raft, taxe care conform noii legislatii sunt interzise: ”este interzis oricărui comerciant să solicite facturarea/refacturarea și să încaseze de la furnizor taxe și servicii”.

”Interesul legitim al producătorilor români este grav afectat, Federația Națională Pro Agro va sesiza autoritățile competente pentru a se declanșa o verificare a acestor practici ilegale însușite în continuare de către unii operatori economici a căror cifră de afaceri este mai mare de 2 mil. euro. România ca stat membru al Uniunii Europene a legiferat prin Legea nr. 150/2016 o reglementare corectă a relațiilor contractuale care are drept scop eliminarea transferului unor costuri și riscuri excesive către producătorii din sectorul agroalimentar”, se mai arata in comunicatul Pro Agro

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

12 iulie 1907 – Jandarmii unguri sfârtecă rochia domnișoarei Sofia Cercel pentru că avea în cusătură cele trei culori românești

Evenimentul din 12 iulie 1907, petrecut la Petroman (azi în județul Timiș), este un episod…

o zi ago

10 Iulie 1773 – Raportul împăratului Iosif al II-lea menționa că multe familii de români au emigrat în Moldova sau Țara Românească

Raportul final al împăratului Iosif al II-lea privitor la călătoria sa în Transilvania, din perioada…

3 zile ago

10 Iulie 1667 – document scris în limba maghiară veche care menționa că pe teritoriul Austriei de azi locuiau valahi

Mențiunea de la 10 iulie 1667, într-un document redactat în limba maghiară veche, este una…

3 zile ago

10 Iulie 1466 – Încep lucrările la Mănăstirea Putna, ctitorie a lui Ştefan cel Mare

La 10 iulie 1466, au început lucrările de construcție la Mănăstirea Putna, una dintre cele…

3 zile ago