Coruptie

Cum se mai placintesc smecherii Romaniei in capul cetatenilor romani

Culmea “placintelii” in Romania: sa poti fi angajat in Ministerul Justitiei la numai patru luni dupa ce ai scapat din inchisoare, loc pe care l-ai “vizitat” pentru ca ai fost condamnat pentru tentativa de omor.

Cum este oare posibil ca Andrei Placinta, fiul senatoarei Sorina Placinta, sa reuseasca la doar patru luni dupa ce a fost eliberat din inchisoare dupa ce a fost condamnat pentru tentativa de omor sa-si gaseasca un loc de munca tocmai in Ministerul Justitiei, ajungand traducator-interpret la Curtea de Apel Galati?

Cum se mai placintesc smecherii Romaniei in capul cetatenilor romani

Este greu de crezut ca tanarul Placinta a indeplinit toate conditiile legale, stiut fiind faptul ca una dintre aceste conditii pentru aprobarea dosarului de candidat este lipsa antecedentelor penale. Andrei Placinta a fost eliberat conditionat in luna mai a anului 2016, cu toate ca acesta primise initial 6 ani de inchisoare, fiind condamnat pentru tentativa de omor.

Prin decizia Curtii de Apel Bucuresti, Andrei Placinta fusese condamnat la o pedeapsa de sase ani cu executare, fiindu-i de asemenea ridicate si o serie de drepturi civile.

Sunt tineri cu o pregatire foarte buna care ajung sa ia calea strainatatii din cauza ca nu-si pot gasi un loc de munca in Romania, insa smecherii Romaniei isi gasesc de munca la doar patru luni dupa ce-au fost eliberati din inchisoare si asta chiar in cadrul Ministerului Justitiei.

Glasul.info

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

ZILELE REZISTENȚEI. Ediția a 16-a. 18-20 iulie 2025, la Sâmbăta de Sus

Programul manifestărilor din cadrul Zilelor Rezistenței 18-20 iulie 2025, Mănăstirea Sâmbăta de Sus Vineri 18.07:…

19 ore ago

Experimentul Pitești – realitate ocultată, suferință uitată

Experimentul Pitești nu este doar o pagină întunecată din istoria României, ci una dintre cele…

19 ore ago

27 Iunie 1944 – Trei români au fost legați de stâlpi și împușcați de către armata horthystă la Sighet, jud Maramureș

O pagină tragică din istoria Maramureșului, uitată și neglijată pe nedrept 27 Iunie 1944 -…

2 zile ago

25 Iunie 1942 – Cum se petrecea colonizarea cu unguri a unei comune din Cluj prin deposedarea de locuințe a românilor

În perioada interbelică comuna Cuzdrioara ( acum în județul Cluj) făcea parte din județul Someș,…

6 zile ago

20 Iunie 1942 – O pagină dramatică din istoria Transilvaniei: uciderea lui Lungu Ioan, un bătrân român de 70 de ani din satul Vânători, Cluj

În anul 2020, istoricul român Vasile Lechințan publica un cutremurător studiu despre atrocitățile petrecute în…

o săptămână ago