Mihai Tirnoveanu

Din Inima Țării la București: românii din Covasna si Harghita vor ține Șezătoare la Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti

Din Inima Țării la București: românii din Covasna si Harghita vor ține Șezătoare la Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti.

Din Inima Țării la București. Ziua de 27, luna mai.
Cu binecuvântarea Episcopului lor, Preasfințitul Andrei al Covasnei și Harghitei, românii din satele și orașele Covasnei și Harghitei se vor aduna și vor ajunge la București cu ajutorul lui Dumnezeu. Pentru a spune întregii țări că ortodoxia, datina și tricolorul au ținut aici, în Curbura Arcului Carpatic, Țara vie.

Pentru a rosti în Capitala României mărturia luptei lor pentru identitatea națională. Se vor închina în locurile sfinte ale Bucureștiului și vor ține Șezătoare la Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti. Vor fi prezenți românii ce s-au rânduit în Sezătoarea Călătoare ”Femeile din Ținutul Căciularilor cos Iie” a prietenei noastre Alexandra Pintrijel Hagiu, din șezătoarea de la Miercurea Ciuc organizată de doamna Tifrea Sanda, precum și frați și surori ale noastre din toate colțurile Inimii Țării. Cu toții vom fi uniți pe aceeași Cale, cu preoți în frunte, cu Icoană și Drapel.

Din Inima Țării la București: românii din Covasna si Harghita vor ține Șezătoare la Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti

Doamne ajută dragi prieteni, ne vom privi în ochi, români din Harghita, din Covasna, din București, din întreaga țară. Pașii noștri vor fi pe același Drum.

Autor/Foto: Mihai Tîrnoveanu

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

16 Octombrie 1897 – Ziua când a fi român și a nu-ți ascunde dragostea de țară însemna “agitație” împotriva statului

16 Octombrie 1897, Ziua în care “agitația” a însemnat iubire de neam La 16 octombrie…

4 ore ago

Partidul Glasul Neamului: „Unitatea suveranismului românesc, o datorie față de Neam și Țară”

COMUNICAT DE PRESĂ 0011/IS/PGN/17.10.2025 Partidul Glasul Neamului: „Unitatea suveranismului românesc, o datorie față de Neam…

7 ore ago

Vasile Slabu: “Acum suntem generația morții pentru că cei de la putere nu ne mai vor!”

Suntem într-o situație extremă în țară și poporul român este distrus din toate punctele de…

23 de ore ago

Partidul Glasul Neamului: „ANAF, jos labele de pe gemul nostru”

Comunicat de presă Partidul Glasul Neamului: „ANAF, jos labele de pe gemul nostru” Partidul Glasul…

o zi ago

15 Octombrie 1897 – Ziua când  „Deşteaptă-te, române!” și “Doina lui Lucaciu” te băgau în temniță

Într-un colț de Ardeal, la Ciufud, în comitatul Alba de Jos, trei români și-au ridicat…

3 zile ago

10 Octombrie 1841 – Se năștea Ion I. Câmpineanu, primul Guvernator al Băncii Naționale

O viață dedicată demnității, muncii și independenței economice a statului român Într-o zi de toamnă…

o săptămână ago