Știri

Micile minuni ale vietii sau cum arata simtul civic la romani

Micile minuni ale vietii sau cum arata simtul civic la romani: intr-o societate in care suntem bombardati si asediati zilnic de catre o mass media tot mai ticalosita, numai cu asa zise stiri si exemple negative despre poporul roman, iata ca din cand se mai intampla si mici minuni ale vietii sociale, prin care descoperim ca si romanii pot manifesta compasiune, solidaritate si simt civic.

Impresionat de o doamna cu dizabilitati, paralizata si imobilizata intr-un carucior, un roman cu un dezvoltat simt civic, aflat la plimbare cu bicicleta, si-a intrerupt activitatea recreativa pentru a o ajuta si a o conduce acasa. Ba chiar i-a facut acesteia pe drum si cumparaturile, iar odata ajunsi acasa i-a dus si gunoiul care se acumulase in timp.

Este una dintre faptele bune remarcabile pe care le fac de multe ori sub anonimat romanii si care merita cu prisosinta promovata in spatiul public, insa dupa asa ceva nu alearga televiziunile sau presa din Romania, preocupate mai degraba sa scoata la iveala numai senzationalul, scandalurile si mizeria societatii.

Micile minuni ale vietii sau cum arata simtul civic la romani

“Intamplare personala de azi, pe care vreau sa o impartasesc cu voi toti: azi ma plimbam cu bicicleta, cand, observ o doamna cu dizabilitati, paralizata, doar mana dreapta si-o misca, si era in carucior, de abia se chinuia sa inainteze, avea si sacose cu mancare la dansa. Trec pe langa, cu bicicleta, si ma gandesc daca sa o ajut sau nu. Ma intorc, leg bicicleta si o conduc acasa. Pe drum ne-am oprit si i-am cumparat ziare si apa. O conduc pana la etajul 3 unde locuia, am bagat-o in casa, si, in timp ce isi aranja mancarea in frigider, i-am dus si vreo 20 de pungi cu gunoi la ghena, gunoi care se adunase acolo din ianuarie. Am facut o fapta buna, si nu e vorba ca e postul Pastelui sau nu, oricand putem face fapte bune, nu ne costa nimic. Ba mai mult, dupa, te simti implinit si te simti mult mai linistit ca ai putut ajuta pe cineva. Exact asa ne invata si ortodoxia de 2000 de ani. Va indemn calduros si pe voi sa procedati la fel! Doamne, ajuta si Sarbatori Pascale fericite tuturor!“, scrie intr-o postare pe facebook un roman care a demonstrat un dezvoltat simt civic  

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

View Comments

  • De fapt ăsta e comportamentul majorităţii, corect şi cinstit, doar că hienele din presa mainstream se hrănesc doar cu fecale şi sânge.

Recent Posts

Tendința petrecerilor minimaliste: mai multă joacă, mai puține brizbrizuri, aceeași bucurie

Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…

13 ore ago

22 Iulie 1910 – La Blaj, jandarmii unguri descing de brâie tricolore, peste 20 feciori şi fete şi le fac proces de contravenţie şi agitaţie

La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…

3 zile ago

15 Iulie 1858- Au fost tipărite în Moldova, primele mărci poștale. Acestea erau vestitele “Cap de bour” a căror primă emisiune cuprindea patru timbre

15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…

o săptămână ago

15 iulie 1514 – Înfrângerea de la Timișoara și sfârșitul marii răscoale țărănești conduse de Gheorghe Doja

La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…

o săptămână ago