Cultural

Centrul Judetean De Cultură Prahova a organizat o manifestare pentru protejarea si conservarea patrimoniului cultural etnografic

Centrul Judetean De Cultură Prahova a organizat miercuri, 3 mai 2017, o manifestare pentru protejarea si conservarea patrimoniului cultural etnografic.

Centrul Județean de Cultură Prahova, Consiliul Județean Prahova împreună cu Primăria Comunei Cerașu și Centrul Cultural Cerașu au organizat miercuri 3 mai 2017, la Cerașu, Colocviul privind îndrumarea metodologică a activității așezămintelor culturale cu tema Protejarea, conservarea și valorificarea patrimoniului cultural mobil – bunuri cu semnificație etnografică.

Cu acest prilej a fost vernisată expoziția etnografică din cadrul Centrului Cultural Cerașu și a fost inaugurată Școala Meșteșugurilor Tradiționale Cerașu.

Centrul Judetean De Cultură Prahova a organizat o manifestare pentru protejarea si conservarea patrimoniului cultural etnografic

Evenimentul a fost onorat de prezența doamnei Ludmila Sfîrloagă, vicepreședinte al Consiliului Județean Prahova și de domnul Emil Drăgănescu, subprefect al județului Prahova.

[quote style=”4″ author=”Ludmila Sfirloaga”]3 mai 2017. O actiune comuna primaria Cerasu si Consiliul Judetean prin Centrul de Cultura Cerasu si Centrul Judetean de Cultura care au organizat un seminar privind conservarea patrimoniului etnografic.
Pot sa spun cu mana pe suflet ca intr-adevar vesnicia s-a nascut la sat!
Felicitari tuturor![/quote], a scris pe contul sau de facebook Ludmila Sfîrloagă, vicepreședintele Consiliului Județean Prahova [legend title=”Nota Glasul.info” style=”1″]Felicitari! Trebuie incurajata permanent organizarea unor astfel de manifestari in sprijinul conservarii patrimoniului cultural national. Intr-o lume in care lupta pentru stergerea identitatii nationale si culturale locale se amplifica si devine tot mai agresiva, astfel de actiuni reprezinta adevarate colacuri de salvare pentru protejarea si conservarea patrimoniului cultural etnografic la nivel local.[/legend]

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

22 Octombrie 1940 – Ziua alungării preotului român Simion Mogoș din Ojdula. O rană adâncă în sufletul românesc al Ardealului

În toamna întunecată a anului 1940, odată cu impunerea rușinosului Dictat de la Viena, Ardealul…

24 de ore ago

16 Octombrie 1897 – Ziua când a fi român și a nu-ți ascunde dragostea de țară însemna “agitație” împotriva statului

16 Octombrie 1897, Ziua în care “agitația” a însemnat iubire de neam La 16 octombrie…

6 zile ago

Partidul Glasul Neamului: „Unitatea suveranismului românesc, o datorie față de Neam și Țară”

COMUNICAT DE PRESĂ 0011/IS/PGN/17.10.2025 Partidul Glasul Neamului: „Unitatea suveranismului românesc, o datorie față de Neam…

6 zile ago

Vasile Slabu: “Acum suntem generația morții pentru că cei de la putere nu ne mai vor!”

Suntem într-o situație extremă în țară și poporul român este distrus din toate punctele de…

7 zile ago

Partidul Glasul Neamului: „ANAF, jos labele de pe gemul nostru”

Comunicat de presă Partidul Glasul Neamului: „ANAF, jos labele de pe gemul nostru” Partidul Glasul…

7 zile ago