Știri

Cu cât propaganda neomarxistă este mai anticreștină, cu atât mai mult românii se îndreaptă către credință

Cu cat propaganda neomarxista este mai anticrestina, cu atat mai mult romanii se indreapta catre credinta.

Chiar si departe de Romania, in inima Europei, acolo unde propaganda neomarxista indreptata impotriva crestinismului a atins in ultimii ani apogeul, romanii strang randurile si se indreapta catre credinta.

In imaginea din acest articol puteti vedea harta cu bisericile si manastirile romanesti din Italia, o dovada solida ca o bucata din inima si din sufletul Romaniei este acum in Italia.

In numai un deceniu, Biserica Ortodoxa Romana (BOR) a realizat un lucru cu adevarat uimitor, izbutind sa infiinteze peste 250 de parohii pe langa romanii care au plecat din Romania in Italia in ultimii 15 ani.

Cu cat propaganda neomarxista este mai anticrestina, cu atat mai mult romanii se indreapta catre credinta

Intr-o lume plina de framantari si inveninata zilnic de propaganda neomarxista tot mai agresiva din pacate impotriva crestinismului, iar Italia nu a fost nici ea ocolita de acest flagel, romanii din diaspora au reusit sa-si intareasca putin coeziunea dintre ei, tocmai prin intermediul infiintarii acestor mici parohii romanesti, unde in unele locuri s-a ajuns ca slujba religioasa sa se tina in ambele limbi, romana si italiana.

Ba chiar sub puterea exemplului ortodoxiei si a valorilor traditionale romanesti, s-au convertit si cativa dintre italieni la ortodoxie.

Cert este ca in aceste vremuri tulburi pe care le traim cu totii, romanii greu incercati in ultimii ani se indreapta catre credinta, iar Italia este acum deja o adevarata casa pentru multi dintre romanii plecati din tara, modelata in unele zone dupa inima si sufletul romanilor.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Justiția apără libertatea presei: ISJ Mehedinți obligat să acorde acreditare jurnalistică publicației independente eParadigme

Tribunalul Mehedinți a decis că refuzul Inspectoratului Școlar Județean Mehedinți de a acorda acreditare jurnalistică…

2 ore ago

9 Aprilie 1942 – Horthyștii unguri i-au înjugat pe premilitarii români la grapă și au grăpat cu ei 4 jugăre

O situație cu adevărat inumană este relatată într-una dintre lucrările istoricului român Vasile Lechințan: în…

2 zile ago

Anamaria GAVRILĂ: „Toți cei care sunt împotriva sistemului sunt cenzurați.Conturile lor sunt închise. Postările dispar”

Deputatul Anamaria Gavrilă reacționează printr-o scrisoare deschisă către TikTok și Facebook: Vrem transparență! "Toți cei…

3 zile ago

7 Aprilie 1908 – Prigonirea tricolorului românesc. Preot osândit la închisoare pentru tricolorul românesc!

La data de 7 aprilie 1908 avea loc într-o comună din Arad un samavolnic act…

3 zile ago

Grup infracțional organizat de hărțuitori online, sprijinit de autorități și presa progresistă

Un cont vechi de aproximativ 13 ani al redactorului nostru șef, Fandel Mihai, https://facebook.com/mihai.fandel, a…

4 zile ago

Lilioara Găitan, cadru didactic la Suceava, hărțuitor politic și ideologic pe Facebook

La începutul lunii ianuarie 2025 încă aveam un abonament Facebook verificat, din ăla cu bulină…

4 zile ago