Știri

Fetita de 14 ani atacata de urs cand iesea din bloc sa mearga catre scoala!

Fetita de 14 ani atacata de urs cand iesea din bloc sa mearga catre scoala! Un barbat in varsta de 39 de ani si o fetita de 14 ani au fost atacati de catre un urs in fata unui bloc din Făgăraş.

Cei doi au ajuns la spital pentru ingrijiri medicale: barbatul a suferit rani minore, in timp ce fata a fost muscata la nivelul soldului stang si zgaraiata la umar. Norocul victimelor a fost ca ursul s-a indepartat in cele din urma surprins de tipetele celor doi, inainte ca atacul sa devina mult mai grav.

Barbatul a fost cel care a sunat la numarul unic de urgenta 112, ambii fiind transportati de catre un echipaj de urgenta la Spitalul Municipal din Făgăraş.

Fetita de 14 ani atacata de urs cand iesea din bloc sa mearga catre scoala!

Echipe de vanatori au fost mobilizate de catre autoritati in cautarea ursului. Potrivit primarului din Făgăraş, ursii au coborat si in alte zone ale localitatii in cautare de hrana, reprezentand deja o problema din ce in ce mai mare pentru autoritatile locale.

Odata cu distrugerea habitatului lor natural, ursii isi schimba comportamentul lor natural si coboara tot mai des inspre zonele locuite de oameni in cautare de hrana. Se remarca de altfel de o buna bucata de vreme faptul ca ursii au ajuns chiar si pana in unele zone din tara in care nu au mai putut fi vazuti pana acum.

In afara de dezastrul ecologic, poluare si de consecintele dezastruoase ale defrisarilor masive de padure din Romania, precum schimbarile majore ale climei si riscurile de inundatii si alunecari de teren, inca un aspect negativ este cel al modificarii comportamentale a animalelor salbatice ramase fara habitatul lor natural.

Se inmultesc deja motivele pentru care in Romania trebuie luptat impotriva defrisarilor masive de padure, si in mod special impotriva defrisarilor ilegale, care au atins o amploare de neimaginat.

Glasul.info

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

22 Octombrie 1940 – Ziua alungării preotului român Simion Mogoș din Ojdula. O rană adâncă în sufletul românesc al Ardealului

În toamna întunecată a anului 1940, odată cu impunerea rușinosului Dictat de la Viena, Ardealul…

2 zile ago

16 Octombrie 1897 – Ziua când a fi român și a nu-ți ascunde dragostea de țară însemna “agitație” împotriva statului

16 Octombrie 1897, Ziua în care “agitația” a însemnat iubire de neam La 16 octombrie…

7 zile ago

Partidul Glasul Neamului: „Unitatea suveranismului românesc, o datorie față de Neam și Țară”

COMUNICAT DE PRESĂ 0011/IS/PGN/17.10.2025 Partidul Glasul Neamului: „Unitatea suveranismului românesc, o datorie față de Neam…

7 zile ago

Vasile Slabu: “Acum suntem generația morții pentru că cei de la putere nu ne mai vor!”

Suntem într-o situație extremă în țară și poporul român este distrus din toate punctele de…

o săptămână ago

Partidul Glasul Neamului: „ANAF, jos labele de pe gemul nostru”

Comunicat de presă Partidul Glasul Neamului: „ANAF, jos labele de pe gemul nostru” Partidul Glasul…

o săptămână ago