Teritoriul se definește asadar prin Voința Divină, prin Neamul primordial pe care Dumnezeu l-a lasat aici cu specificul său etnic, Foto: Mihai Tîrnoveanu
Teritoriul se definește asadar prin Voința Divină, prin Neamul primordial pe care Dumnezeu l-a lasat aici cu specificul său etnic
Teritoriul.
În cadrul teritoriului national nu există spatii multietnice, multiculturale. Teritoriul național se definește din punct de vedere divin ca fiind monoetnic, el este sfânt, căci este rânduit de Dumnezeu să fie al Neamului Românesc.
Teritoriul se definește asadar prin Voința Divină, prin Neamul primordial pe care Dumnezeu l-a lasat aici cu specificul său etnic. De aceea noțiunile de spatiu multietnic, multicultural, în zonele teritoriului național în care trăiesc și etnii străine neamului românesc sunt lipsite de fundament.
Aceste etnii nu caracterizează paradigma teritoriului, ci, cel mult intră într-o simplă statistică. Actul divin de proprietate si identitate asupra teritoriulu este pe un singur nume, transcende formulele de omenești de definire ale spatiilor din cadrul teritoriului.
Acestea au menirea de a dilua sau chiar dizolva identitatea primordială a teritoriului. Spre exemplu dacă într-un județ din România cum ar fi Harghita, trăiesc 85% etnici maghiari, județul respectiv nu se defineste ca fiind unul multietnic, identitatea lui fiind divin-românească, înscriindu-se în voința divină a teritoriului național; la fel este si cazul judetului Covasna sau al ,,vestitului,, oras ,,multietnic si multicultural,, Timișoara.
Numărul oamenilor de alte etnii alcătuieste o statistică dintr-o anumită unitate administrativă, nu generează si definirea identitară. Numărul este irelevant. Mai simplu spus, dacă într-o cameră din locuința noastră sunt printr-o anumită conjunctură musafiri poftiți sau nu, asta nu înseamnă ca acea cameră nu mai apartine casei în aceeasi măsură ca celelalte camere. Locul respectiv nu generează un alt act de proprietate si identitate.
Capacitatea noastră de a ne raporta la paradigma divină, nu la cea generată de statistici, ne dă forța care ne păstreză pe Linia Neamului, ne opreste să facem concesii, compromisuri de gândire si acțiune.
Actele de identitate pe acest teritoriu ne-au fost făcute de Dumnezeu, nu de primării, sunt consfințite de sângele familiilor noastre, petcetluite de lutul amestecat cu sânge care ne-a plămădit casa. Arhitectura este din Oase si Sfinte Moaște, acestea sunt Temelia Teritoriului Național.
Autor / Foto: Mihai Tîrnoveanu
Jertfa din Bălan – 9 Septembrie 1940 În istoria neamului românesc sunt zile care dor…
9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj O rană a istoriei românești care nu trebuie uitată…
Masacrul de la Trăznea, 9 Septembrie 1940: Ziua în care pământul românesc a sângerat Ziua…
8 Septembrie 1944 – Jertfa de la Luduș, jud. Mureș Istoria neamului românesc este plină…
Masacrul de la Ciumărna – 8 septembrie 1940 Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței…
COMUNICAT DE PRESĂ Cerem demisia de urgență a Ministrului Educației, Daniel David! Națiunea română se…
Leave a Comment