Categories: Antiromanism

(VIDEO) Vrei să afișezi drapelul românesc? Ți se răspunde sfidător: “Nu provocați maghiarii!”

(VIDEO) Vrei să afișezi drapelul românesc? Ți se răspunde sfidător: “Nu provocați maghiarii!”

Românii vor să amplaseze un catarg românesc la Carei. Răspunsul primarului UDMR-ist: ,,NU provocaţi maghiarii!,,

Drapelul României este considerat “o provocare” la Carei, pe pământ românesc! Inițiativa de a amplasa un catarg românesc la Carei este considerată o provocare de către primarul Municipiului Carei, a cărui declarație halucinantă este următoarea: “Nu provocați maghiarii!”

Nu! Românii de la Carei nu cer să facă asta autoritățile locale, ci sunt dispuși să ducă la bun sfârșit această inițiativă românească acum in an centenar, prin eforturile și pe cheltuiala lor, având nevoie din partea primarului doar de o banală autorizație! Răspunsul primarului municipiului Carei, membru UDMR, Eugen Kovacs, nu este tocmai unul pe care l-ai aștepta în mod obișnuit de la un slujbaș al statului român.

Inițiativa românilor din Carei de a ridica un catarg românesc in localitate se lovește de refuzul autorităților locale sub diverse pretexte.

Să-ți spună cineva în propria ta țară ca este o provocare să ridici steagul țării pe un catarg, asta deja ni se pare de noaptea minții! În ce țară trăim domnule Iohannis, domnule Dragnea și toți ceilalți politicieni din fruntea statului român?

Se vor autosesiza oare cei de la CNCD cu privire la acest act instituțional de discriminare la adresa românilor? Sau această instituție ignoră tocmai discriminările împotriva majorității acestui popor?

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Călători între cer și înapoi

Frumoși călătoriîntre stele și ploivom fi.Neluați în seamă ca frunza de toamnă.Frumoși călători între cer…

3 zile ago

Partidul Glasul Neamului sărbătorește Ziua Națională a României la Galați, în fața Monumentului Eroilor (1916-1918)

În ziua sfântă de 1 Decembrie, când întreaga suflare românească își îndreaptă gândul către împlinirea…

3 zile ago

Comunicat. În legătură cu distrugerea troiței de la Tâncăbești

de Florin Dobrescu Mă numesc Florin Dobrescu și anunț public faptul că, în dimineața zilei…

5 zile ago

Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în Dobrogea

Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în…

6 zile ago

27 Noiembrie 1919 – Organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad, ce are denumirea de IME (Iredentista Magyar Egyesulet)

La 27 Noiembrie 1919 organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad,…

6 zile ago

Un an de represiune (2). TÂNCĂBEȘTI. O tradiție memorială inofensivă de 30 de ani. Documente inedite din ultimele 3 decenii

NOTA AUTORULUI: Imaginile au caracter strict documentar și istoric. Scopul publicării lor și a acestui…

7 zile ago