În România au început să apară panouri publicitare pro imigranți în mai multe centre urbane din țară: au fost semnalate deja de către internauți asemenea panouri la Constanța, Timișoara, Iași, Brașov și București. Campania media face parte dintr-un proiect intitulat “Sunt un străin, până mă cunoști“, al cărui beneficiar este Asociaţia Serviciul Iezuiţilor pentru Refugiaţi din România și care are ca obiectiv “crearea unui mediu favorabil în randul populației române în vederea integrării cetățenilor străini – RTT și PB”, cu perioada de implementare cuprinsă între 10.03.2017 – 10.03.2018.
Printre activitățile proiectului “Sunt un străin, până mă cunoști” se numără activități de producție spot radio, productie spot TV, producție website, print pliante, producție panouri publicitare, materiale de vizibilitate, difuzare spot radio, spot TV inclusive în circuit închis, banner și articole în ziare, distribuire pliante, promovare afișe panouri publicitare, promovare pe rețele de socializare. Costurile proiectului se ridică la 1.313.023,16 lei.
Pe malul Dâmboviței, într-o intersecție importantă și intens circulată din București, cea de lângă Parcul Izvor, tronează un mare afiș care face parte dintr-o campanie media pentru acceptarea refugiaților / imigranților.
La ceva timp după instalarea mai multor afișe de acest gen în București, afișul amplasat la intersecția de lângă parcul Izvor a fost vandalizat de către persoane rămase necunoscute. La primele ore ale dimineții, niște nenunoscuți au scris cu vopsea de un roșu aprins pe afișul care face parte dintr-o campanie media pentru acceptarea refugiaților / imigranților.
La scurt după postarea imaginilor în spațiul virtual cu afișul vandalizat, cei care au făcut comentarii aprobatoare cu privire la gestul celor care au scris cu vopsea pe afiș au adus următoarele argumente:
Imediat după vandalizare, afișul amplasat în intersecția de lângă parcul Izvor din București a fost dat jos și înlocuit cu unul nou.
Rând pe rând, românii din orașele mari ale țării își alertează prietenii de pe rețelele de socializare cu privire la apariția acestor afișe ce fac parte dintr-o campanie media pentru acceptarea refugiaților / imigranților, în orașele lor de reședință.
Cu prilejul Zilei Eroilor, avem onoarea de a oferi cititorilor acest număr special al revistei,…
18 Mai 1942 Comuna Vânători . Refugiatul Golban Avram, în 18 Mai 1942 a fost…
La 18 mai 1904, în paginile cotidianului budapestan Budapesti Hírlap, apărea un articol care spunea…
Într-o lume în care zgomotul acoperă tot mai des adevărul și cultura, Magazin Critic continuă…
Euro Education Federation salută organizarea dezbaterii publice anunțate de Primăria Municipiului Târgu Jiu pentru data…
Drept la replică al președintelui Fundației, dl Coriolan Baciu, referitor la articolul publicat în 2 mai…
Leave a Comment