Laurian Stănchescu: “ȚEBEA ȘI MORMÂNTUL LUI AVRAM IANCU – MISIUNE DE OCUPAȚIE MAGHIARĂ!!”
Memoria lui Avram Iancu este prigonită, dezonorată, umilită și profanată de Prefectul maghiar de Hunedoara, Fabius-Tiberiu Kiszely. Acest reprezentant al Guvernului României în teritoriu, plătit cu bani românești, respinge celebrarea EROULUI NAȚIUNII ROMÂNE CU ONORURI NAȚIONALE. Respinge amplasarea unui catarg lângă mormântul Crăișorului, pe care să se înalțe TRICOLORUL cu chipul Eroului și cu titulatura nobilă inscripționate pe el.
A instaurat o dictatură maghiară la ȚEBEA, PANTEONUL MOȚILOR ȘI TERITORIU ROMÂNESC. A transformat ȚEBEA în bâlci politic și în invazie de corturi de partid, chefuri și chiuituri bahice.
Bâlciul organizat chiar în ziua celebrării EROULUI NAȚIONAL insultă și trimite în derizoriu memoria unui simbol național și desconsideră patrimoniul spiritual românesc.
9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj O rană a istoriei românești care nu trebuie uitată…
Masacrul de la Trăznea, 9 Septembrie 1940: Ziua în care pământul românesc a sângerat Ziua…
8 Septembrie 1944 – Jertfa de la Luduș, jud. Mureș Istoria neamului românesc este plină…
Masacrul de la Ciumărna – 8 septembrie 1940 Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței…
COMUNICAT DE PRESĂ Cerem demisia de urgență a Ministrului Educației, Daniel David! Națiunea română se…
Masacrul de la Zalău – 8 Septembrie 1940 O rană adâncă în trupul României În…
Leave a Comment