Categories: #RezistBolsevism

Cine și ce sunt progresiștii?

Bolșevicii de ieri și de azi, copiii și nepoții lor, își spun astăzi progresiști, exploatând pe de o parte ignoranța unora, sau memoria scurtă a altora, care au uitat de ce după 1945 în România multe dintre cluburile sportive ale țării purtau numele de … Progresul.

Cine și ce sunt progresiștii? Comparați de curiozitate discursurile și programele politice progresiste de azi, cu cele din anii ’50.


după 1945 în România multe dintre cluburile sportive ale țării purtau numele de … Progresul.

Chiar până și cel care este considerat pușculița cu fonduri sau portofelul globalist al progresiștilor, controversatul miliardar George Soros, se autointitulează bolșevic:


”Dacă a existat vreodată un om căruia i s-ar potrivi stereotipul de iudeo – plutocratic bolșevic mondial sionist conspirator, acesta sunt eu …”, a declarat George Soros pentru Sydney Morning Herald în timpul unui interviu publicat la 15 noiembrie 1997


“If there was ever a man who would fit the stereotype of the Judeo-plutocratic Bolshevik Zionist world conspirator, it is me” – (Sydney Morning Herald interview, November 15, 1997)

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

2 octombrie 1602 – Moartea lui Stroe Buzescu, “Cavalerul” de la Teișani și Jertfa pentru Țară

Istoria neamului românesc este presărată cu figuri de eroi care, prin sabia și credința lor,…

9 ore ago

2 octombrie: Sfântul Sfinţit Mucenic Ciprian; Sfânta Muceniţă Iustina fecioara

de: Pr. Ştefan Sfarghie – Ziarul Lumina Sfântul Sfinţit Mucenic Ciprian a trăit pe vremea împăratului Diocleţian (284-305)…

9 ore ago

29 septembrie 1944 – Jertfa românilor din Tărian, județul Bihor

Istoria neamului nostru e plină de momente de cumpănă, în care românii ardeleni au plătit…

3 zile ago

28 Septembrie 1940 – Calvarul românilor expulzați din Nord-Vestul Ardealului

Ziua de 28 septembrie 1940 rămâne înscrisă cu litere negre în istoria românilor din nord-vestul…

3 zile ago

28 septembrie 1882 – Nașterea lui Vasile Pârvan, cel care a ridicat arheologia și istoriografia noastră la rang de demnitate națională

La 28 septembrie 1882 se năștea la Huruiești în județul Bacău, Vasile Pârvan, istoric, arheolog,…

4 zile ago