Miercuri, 20 martie a.c., Ambasadorului Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, Andrew Noble, s-a întâlnit la Cluj-Napoca cu primarul Municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc.
“Ambasadorul Britanic Andrew Noble şi primarul Clujului Emil Boc s-au întâlnit ieri în oraşul pitoresc Cluj. Ambasadorul a subliniat minunata cooperare bilaterală sub forma unor legături educaţionale între diferite oraşe din Marea Britanie şi Cluj, în timp ce pune accent pe marea afacere a investiţiilor britanice în oraş.”, se arată într-un comunicat de pe pagina de facebook a Ambasadei Marii Britanii la București
La rândul său, primarul Municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a ținut să sublinieze că “Primăria municipiului Cluj-Napoca va intensifica relațiile de colaborare la nivel economic, cultural și academic cu Marea Britanie“, indiferent de ce se va întâmpla după Brexit.
” Indiferent de rezultatul “procesului Brexit”, Primăria municipiului Cluj-Napoca va intensifica relațiile de colaborare la nivel economic, cultural și academic cu Marea Britanie. (…)
Acesta este mesajul de bază pe care l-am transmis azi Excelentei Sale dl Andrew James Noble, Ambasadorul Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord în România, în cadrul primei sale vizite oficiale la Primăria municipiului Cluj-Napoca.”, a scris Emil Boc pe facebook
Evenimentul din 11 iulie 1848, când Lajos Kossuth, liderul revoluției maghiare, a cerut recrutarea de…
Raportul final al împăratului Iosif al II-lea privitor la călătoria sa în Transilvania, din perioada…
Mențiunea de la 10 iulie 1667, într-un document redactat în limba maghiară veche, este una…
La 10 iulie 1466, au început lucrările de construcție la Mănăstirea Putna, una dintre cele…
9 iulie 1941 - În Transilvania de nord-est, ocupată de Ungaria horthystă în urma Dictatului…
Incidentul petrecut la Brad, în 9 iulie 1907, în zi de târg, este o altă…
Leave a Comment