Joi, 21 martie a.c., la Cernăuți, s-a încheiat Olimpiada Panucraineană la Limba și Literatura Română, ediția a 5-a, la care au participat elevi de clasele 9-11 din regiunea Cernăuți și Transcarpatia.
” Este o realizare, dar nu deplină până când nu vor participa și școlarii din regiunea Odesa.Din partea Uniunii Interregionale “Comunitatea Românească din Ucraina” au fost oferite tuturor celor 12 elevi-participanti și profesorilor lor cărți și reviste în limba română (adunate de la partenerii și susținătorii noștri din România).
În Anul Centenar, 2018, cu sprijinul Institutului Eudoxiu Hurmuzachi pentru Românii de Pretutindeni toți copiii-biruitori de anul trecut împreună cu profesorii lor au fost premiați de ziua Limbii Române la Cernăuți. “, a scris pe facebook Aurica Bojescu, secretara Uniunii Interregionale „Comunitatea românească din Ucraina”
Evenimentul din 16 iulie 1479, legat de lucrările de construcție/reconstrucție a Cetății Chilia de către…
Evenimentul din 16 iulie 1894, în care guvernul maghiar de la Budapesta a dizolvat Partidul…
Evenimentul de la Lupșa, din 14 iulie 1910, este un episod mai puțin cunoscut, dar…
La începutul lunii iulie 1601, Mihai Viteazu îşi schimbă tabăra militară de la Debreţin, trece…
Evenimentul din 12 iulie 1907, petrecut la Petroman (azi în județul Timiș), este un episod…
Evenimentul din 11 iulie 1848, când Lajos Kossuth, liderul revoluției maghiare, a cerut recrutarea de…
Leave a Comment