Categories: Bolsevism

Fostul deținut politic Marin Iancu despre Lazăr: “Trebuie să rămână în istoria țării ca un exemplu negativ al societății noastre nedrepte”

Fostul deținut politic Marin Iancu, peste care au trecut ani cumpliți de suferință atât în timpul perioadei în care a fost încarcerat la Aiud, cât și după eliberare, când a trăit o cumplită dramă familială, a găsit puterea să-i transmită fostului procuror comunist Augustin Lazăr că poate “să-și mănânce liniștit pensia”, însă pentru cele săvârștie la Aiud “numai biserica îl mai scapă”.

“Ce-i pot dori eu acestui om, decât să-și mănânce pensia liniștit. Numai biserica îl mai scapa dupa ce ne-a zdrobit sufletele noastre, ale familiilor, copiilor și ale tuturor ceilalți care au avut de suferit. “, a spus Marin Iancu

“(…) trebuie să rămână (n.r. Augustin Lazăr) în istoria țării ca un exemplu negativ al societății noastre nedrepte“, a mai adăugat fostul deținut politic Marin Iancu

“L-aș întreba dacă el are copii și dacă el s-a gândit atunci când m-a amânat pe mine – a văzut că totuși sunt ofițer și eu, nu sunt…. Dacă eu l-aș întâlni acum i-aș spune acum că este un om.. dacă i se poate spune cumva “om”. Acesta nu e om, este bestie umană, ca să-ți bați joc de libertatea unui om în felul acesta”, a mai spus Marin Iancu.

Fostul deținut politic Marin Iancu despre Lazăr: ” ”Trebuie să rămână în istoria țării ca un exemplu negativ al societății noastre nedrepte””

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

2 octombrie 1602 – Moartea lui Stroe Buzescu, “Cavalerul” de la Teișani și Jertfa pentru Țară

Istoria neamului românesc este presărată cu figuri de eroi care, prin sabia și credința lor,…

5 ore ago

2 octombrie: Sfântul Sfinţit Mucenic Ciprian; Sfânta Muceniţă Iustina fecioara

de: Pr. Ştefan Sfarghie – Ziarul Lumina Sfântul Sfinţit Mucenic Ciprian a trăit pe vremea împăratului Diocleţian (284-305)…

6 ore ago

29 septembrie 1944 – Jertfa românilor din Tărian, județul Bihor

Istoria neamului nostru e plină de momente de cumpănă, în care românii ardeleni au plătit…

3 zile ago

28 Septembrie 1940 – Calvarul românilor expulzați din Nord-Vestul Ardealului

Ziua de 28 septembrie 1940 rămâne înscrisă cu litere negre în istoria românilor din nord-vestul…

3 zile ago

28 septembrie 1882 – Nașterea lui Vasile Pârvan, cel care a ridicat arheologia și istoriografia noastră la rang de demnitate națională

La 28 septembrie 1882 se năștea la Huruiești în județul Bacău, Vasile Pârvan, istoric, arheolog,…

4 zile ago