Ăla micu’ al lui Caramitru lovește din nou! Într-o postare de pe contul său de facebook, acesta încearcă să facă o caracterizare pentru fiecare categorie de votant pe care se bazează partidele de pe scena politică din România.
Dacă prin ceea ce spune Caramitru junior despre electoratul PSD, deja nu mai surprinde aproape pe nimeni, caracterizarea pe care însă le-o face votanților PNL este de-a dreptul umitoare: “votantul PNL este chiar mai rural decât PSD, cu oameni aproape la fel de săraci și cu educatie aproape la fel de scăzută ca și PSD. Însă electoratul este mai tânăr”, scrie Andrei Caramitru pe facebook.
Redăm integral postarea acestuia de pe contul său de facebook:
“CINE SUNT VOTANTII USR/PLUS, PNL SI PSD?
Un studiu excelent ne răspunde la întrebare. Nu sunt mari surprize la USR/PLUS și PSD. PNL arata aproape la fel ca și PSD, doar un pic mai tânăr(!):
– USR/PLUS a fost votat covârșitor de tineri, de angajații din privat, de antreprenori, de oamenii educați și de cei din orașele mari. Dar – mare surpriza – am căștigat și printre angajații la stat (!)
– PSD a fost votat masiv de pensionari din rural și de cei fără studii. Eu nu înțeleg ce viitor are – când ai 50% din votanți peste 60 de ani, dispari natural in câțiva ani (!)
– votantul PNL este chiar mai rural decât PSD, cu oameni aproape la fel de săraci și cu educatie aproape la fel de scăzută ca și PSD. Însă electoratul este mai tânăr. “, a scris Andrei Caramitru pe facebook
La 17/29 septembrie 1896, în Cluj, în fața Curții cu jurați, s-a judecat unul dintre…
În zilele sumbre ale toamnei anului 1940, după rănirea adâncă a trupului ţării prin Dictatul…
Istoria noastră națională este presărată cu lacrimi, sânge și jertfe, dar și cu dârzenie și…
Ziua de 16 septembrie 1940 rămâne înscrisă cu sânge în istoria satului Brețcu, județul Covasna,…
În zorii negri ai zilei de 15 septembrie 1940, satul românesc Cerișa, din județul Sălaj,…
Ziua de 15 septembrie 1944 rămâne înscrisă cu sânge și lacrimi în istoria neamului românesc…
Leave a Comment