Categories: Germania

În Germania a fost aşezată piatra de temelie pentru o nouă biserică românească

“În localitatea Sögel din nord-vestul Germaniei a fost aşezată piatra de temelie pentru o nouă biserică românească de lemn care va avea hramurile „Sf. Ap. Iacob, ruda Domnului și Sf. Ier. Nectarie de Eghina”.

Slujba de sfinţire a fost precedată de oficierea Sfintei Liturghii de către Mitropolitul Serafim al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.Părintele Mitropolit le-a vorbit credincioşilor în omilia rostită despre cei patru stâlpi de rezistenţă ai unei comunităţi creştine”, scrie basilica.ro

Citiți articolul integral pe basilica.ro

În Germania a fost aşezată piatra de temelie pentru o nouă biserică românească, Foto: basilica.ro

Nota noastră: Observăm în ultimii ani amploarea lăcașelor românești de cult religios de pe întreg cuprinsul Europei, dar mai ales cea de pe teritoriul Italiei. Pe de o parte ne bucură faptul că românii de acolo nu și-au uitat reperele identitare și spirituale, dar pe de altă parte, punerea pietrelor de temelie pentru biserici românești acolo printre străini, înseamnă poate și faptul că nu prea mai au de gând să se întoarcă prea curând în țară, iar asta ne întristează.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

De ce pune toată lumea acid salicilic pe față? Răspunsul unui dermatolog

Dacă ai petrecut măcar câteva minute în fața raftului de cosmetice sau pe un forum…

4 zile ago

9 Iunie 1818 – Primul zbor cu un balon cu aer cald care zboară deasupra Bucureștiului. Aerostatul a fost numit “bășica lui Vodă Caragea”

În primele decenii ale secolului al XIX-lea, Bucureștiul începea să cunoască influențele civilizației occidentale, iar…

6 zile ago

8 Iunie 1897 – Români amendați la Șomcuta Mare pentru că au cântat în limba română

8 iunie 1897 - Șomcuta Mare. Dr. N. Nilvan si Vasile Dragos sunt pedepsiți cu…

o săptămână ago