O nouă mizerie marca UDMR: Kelemen Hunor solicită retragerea avizului pentru crucea de la Valea Uzului de către Ministerul Culturii
Kelemen Hunor solicită retragerea avizului acordat de către Ministerul Culturii pentru crucea de la Valea Uzului sub pretextul că aceea ar fi o cruce “legionară”. Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat pentru digi24.ro că i-a solicitat marți premierului Viorica Dăncilă, în cadrul unei întrevederi pe care au avut-o la Guvern, retragerea avizului acordat de către Ministerul Culturii pentru crucea de la Valea Uzului.
”Săptămâna trecută domnul ministru Breaz a dat un aviz pentru valoarea artistică a crucii. Eu i-am spus doamnei Dăncilă că vom sesiza Institutul Ellie Wiesel, pentru că aceea este o cruce legionară”, a afirmat Kelemen Hunor.
Jertfa din Bălan – 9 Septembrie 1940 În istoria neamului românesc sunt zile care dor…
9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj O rană a istoriei românești care nu trebuie uitată…
Masacrul de la Trăznea, 9 Septembrie 1940: Ziua în care pământul românesc a sângerat Ziua…
8 Septembrie 1944 – Jertfa de la Luduș, jud. Mureș Istoria neamului românesc este plină…
Masacrul de la Ciumărna – 8 septembrie 1940 Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței…
COMUNICAT DE PRESĂ Cerem demisia de urgență a Ministrului Educației, Daniel David! Națiunea română se…
Leave a Comment